Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • zdrowa dieta
  • terapie ajurwedyjskie
jak poprawić sen
Jeśli cierpisz na bezsenność

Masz problem ze snem? Cierpisz na bezsenność? Z trudem zasypiasz, budzisz się w nocy lub nad ranem i nie możesz już zasnąć? Chcesz lepiej sypiać, budzić się wypoczętym i mieć energię do działania w ciągu dnia? Wypróbuj nasze zalecenia dotyczące zdrowego snu.

Kilka prostych sposobów pozwoli wreszcie ci się wyspać.

Przed snem wykonuj łagodne ćwiczenia fizyczne, takie jak rozciąganie kręgosłupa, szyi i ramion, bo w tych miejscach gromadzi się najwięcej napięcia w ciągu dnia. Jedna z technik polega na tym, że kładziesz się na plecach, na podłodze, podciągasz kolana i chwytasz je. Następnie kołyszesz się w przód i w tył na plecach, aby rozluźnić napięcie w rejonie kręgosłupa i pobudzić w nim krążenie krwi. Dzięki temu rozluźni się całe ciało.

Weź kąpiel w letniej wodzie. Osusz się delikatnie ręcznikiem i od razu połóż się do łóżka. Gorący prysznic lub kąpiel pobudzają krążenie, zwiększają tętno, przez co trudniej jest wyciszyć się przed snem.

Wywary ziołowe dodane do kąpieli pomogą wyciszyć zarówno ciało, jak i umysł.

Kąpiel ziołowa na głęboki sen

Zagotuj 4,5 l wody. Dodaj do niej następujące zioła: 1,5 filiżanki rumianku, 1 filiżankę wiązówki błotnej, 1 filiżankę kwiatów limonki, 1/2 filiżanki korzenia waleriany.

Zaparzaj zioła 30 minut, odcedź i dodaj do kąpieli. Dodaj także do wody kilka łyżeczek oleju sezamowego (można go dodać, nawet jeśli nie dodajemy naparu ziołowego). Podczas kąpieli osadzi się on na skórze, a tym samym złagodzi niepokój i napięcie, czyli cechy wata.

Masuj skórę głowy i podeszwy stóp ciepłym olejem sezamowym lub olejkiem brahmi. Na poduszkę połóż ręcznik, a na stopy włóż skarpetki, aby nie zabrudzić pościeli.

Stosuj esencje do kąpieli lub do odświeżacza powietrza albo wlewaj je na specjalną nakładkę na żarówki, możesz nimi także skropić chusteczkę i położyć ją na poduszce. Wypróbuj następujące mieszanki:

rumianek, lawenda, cyprys, majeranek – na zaburzenia trawienia

drzewo sandałowe lub szałwia muszkatołowa oraz melisa, kwiat pomarańczy, róża, ylang ylang lub jałowiec – jeśli ciało jest przegrzane.

Późnym wieczorem wypij filiżankę ciepłego mleka z przyprawami. Możesz użyć mleka sojowego. Wypróbuj przepis:

1 filiżanka mleka sojowego, szczypta cynamonu, 1 łyżeczki substancji słodzącej (dla wata i kapha miód, a dla pitta syrop klonowy, słód ryżowy lub jęczmienny).

Jest to doskonały napój, jeśli jesteś głodny przed snem, ale nie chcesz jeść.

Pij herbaty ziołowe, które mają naturalne działanie uspokajające. W powszechnej sprzedaży jest kilka mieszanek, ale możesz także sam taką przygotować. Stosuj jedną łyżeczkę ziół na filiżankę wrzątku i pozwól, aby zioła zaparzały się co najmniej dziesięć minut, zanim je odcedzisz. Jeśli mają postać ziaren, lekko je rozgnieć, aby przyspieszyć proces zaparzania.

Zioła o działaniu uspokajającym to między innymi: bergamotka, rumianek, kwiat dzikiego bzu, werbena cytrynowa, kwiat męczennicy, werbena pospolita, liście i kwiaty fiołka, nasiona maku, tarczyca, waleriana, bhringaraj, nasiona anyżu, koper włoski i koper.

Jeśli cierpisz na niestrawność związaną z bezsennością, stosuj miętę pieprzową, dziewannę i gałkę muszkatołową. W tym wypadku stosuj je raczej z mlekiem niż z wodą.

Na bezsenność wypróbuj następujący przepis:

1 łyżeczka melisy lekarskiej, 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka chmielu, 1 łyżeczka pokruszonego anyżu.

Zrób napar z tej mieszanki, używając pół litra wrzątku. Pij jedną filiżankę przed snem.

Nie czytaj, nie oglądaj telewizji, nie słuchaj muzyki, nie pisz w łóżku. Niech kojarzy ci się ono jedynie z regenerującym, relaksującym snem.

Aby zmniejszyć niepokój przed zaśnięciem, wyrób sobie stałe nawyki i stosuj się do nich. Ciało lubi stały rozkład dnia i nauczy się korzystnych nawyków szybciej, jeśli regularnie ich przestrzegamy, jak pozytywnego rytuału.

 

Wypróbuj zioła i suplementy diety na dobre samopoczucie, harmonię ciała i umysłu. Zioła pomagają się wyciszyć, uspokoić emocje i zrelaksować. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Aromaty i olejki w praktyce jogi

Gałka muszkatołowa i mak - właściwości zdrowotne

Ajurwedyjska terapia kolorami

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl