Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna alternatywna
  • joga
  • medytacja
ajurweda Kraków
Jesienna medytacja

Warto wykorzystać jesienny, melancholijny nastrój do medytacji i kontemplacji. Korzyści z medytacji to między innymi: głębsze rozluźnienie ciała i umysłu, większa elastyczność w sposobie myślenia oraz większa kreatywność i radość.

Regularna medytacja sprawia też, że nabywamy umiejętności do stawienia czoła trudnym życiowym sytuacjom i problemom.

W obszarze fizycznym medytacja może także usunąć napięcia w ciele spowodowane trudnymi emocjami. Może wpłynąć na zmianę wyrazu twarzy i postawę ciała, jednocześnie zmiękczając je i wzmacniając.

Medytacja to stan umysłu. Tak jak dobry pokarm jest pożywieniem dla ciała, tak medytacja jest dobrym pokarmem dla umysłu. Wzmacnia pozytywne cechy, takie jak współczucie, cierpliwość, mądrość, i uwalnia nas od sprzecznych emocji i błędnych przekonań. Wymaga silnej samodyscypliny i jest kluczowym elementem w rozwijaniu prawdziwego wewnętrznego piękna i harmonii.

Istnieje wiele form medytacji: siedzenie w ciszy, intonowanie pieśni, modlitwa, medytacja podczas chodzenia, medytacja, w której wykorzystuje się wizualizację lub skupia się na przedmiotach, a nawet medytacja walcząca, tak jak w sztukach walki. Medytację można odnaleźć w niemal każdej tradycji na świecie, jeśli spojrzy się na praktyki kontemplacyjne. Najlepiej, gdyby każda osoba kierowała się swoimi indywidualnymi preferencjami, a kiedy je odkryje, podążała dalej własną drogą.

Osoby typu wata z natury pociąga ruch i dźwięk. Są one bardzo wrażliwe, szczególnie na najsubtelniejsze formy energii. Tai chi, medytacja podczas chodzenia oraz taniec są dla nich bardzo dobre. Medytacja, w której pojawia się modlitwa, śpiew, a także instrumenty muzyczne, również może do nich przemawiać. Ścisła dyscyplina i długie godziny formalnej, milczącej lub rygorystycznie nieruchomej praktyki mogą osoby typu wata rozstroić mentalnie.

Osobom typu pitta, które odbierają świat wizualnie, podoba się medytacja, w której używa się kolorów, wyobrażeń lub pięknych przedmiotów. Jak we wszystkich rodzajach aktywności, powinny one unikać zbytniej intensywności lub rywalizacji.

Osobom typu kapha łatwo jest siedzieć w ciszy i kontemplować. Z natury są one pełne współczucia i poświęcenia. Aby uchronić się przed sennością, mogą używać kadzidełek lub rozpylać w powietrzu piękne zapachy, aby pobudzić zmysły, a okresy siedzenia mogą przerywać okresami chodzenia.

Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć wystarczającej ilości czasu w ciągu dnia na medytację, to przypomnij sobie stare tybetańskie powiedzenie: „Jeśli masz czas, by oddychać, to masz czas, by medytować”. Medytacja to stan umysłu. W miarę praktyki będziesz potrafił medytować wszędzie.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl