
Jaśmin i lotos to zioła o właściwościach: uspokajających, tonizujących i odmładzających. Są często stosowane do medytacji i aromaterapii – ich łagodny zapach uspokaja umysł i wzburzone myśli. Korzystnie działają na kobiecy układ rozrodczy.
Jaśmin
Kwiaty jaśminu mają silne działanie wychładzające i uspokajające. Ponieważ działają wychładzająco na krew, mają właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antyrakowe, dzięki czemu hamują również krwawienia. Wzmacniają układ limfatyczny i wspomagają leczenie różnych rodzajów raka, w tym raka piersi.
Są stosowane przy wysokiej gorączce. Olejek jaśminowy łagodzi udar słoneczny. Pozytywnie wpływają na układy: nerwowy, krążenia i rozrodczy.
Kwiaty jaśminu są łagodnym afrodyzjakiem dla kobiet. Oddziałują na psychikę, sprawiają, że umysł staje się bardziej chłonny i skoncentrowany. W większości przypadków skutecznie działają w połączeniu z drewnem sandałowym. Są także wskazane w przypadku ostrej gorączki, w chorobach infekcyjnych i zakaźnych.
Działanie kwiatów lotosu: oczyszczające krew, wychładzające, antybakteryjne, menstruacyjne, afrodyzjak, uspokajające.
Wskazania: zaburzenia emocjonalne, bóle głowy, gorączka, udar słoneczny, zapalenie spojówek, zapalenie skóry, choroby przebiegające z krwawieniami, infekcje bakteryjne lub wirusowe, rak gruczołów limfatycznych, rak kości.
Lotos
Nasiona lotosu i korzeń lotosu to środki tonizujące i odmładzające. Nasiona skuteczniej wzmacniają serce, korzeń ma silniejsze działanie ściągające i hemostatyczne oraz leczy choroby związane z pierwszą czakrą (biegunka, hemoroidy).
Nasiona lotosu jako pożywienie mogą być przyjmowane w postaci sproszkowanej w ilości 5 gramów trzy razy dziennie z ryżem basmati lub innymi środkami tonizującymi, takimi jak shatavari lub ashwagandha, odpowiednio doprawionymi i posłodzonymi.
W Indiach lotos uznaje się za roślinę świętą i symbol rozwoju duchowego. Uspokaja umysł oraz pozwala zyskać kontrolę nad niespokojnymi myślami i snami. Nasiona lotosu otwierają czakrę sercam zaś korzeń lotosu – czakrę podstawy. Ułatwiają koncentrację i poprawiają pamięć.
Podobne właściwości jak korzeń lotosu ma amerykańska biała lilia woda (korzeń lilii wodnej), która jest dobrym środkiem ściągającym i hemostatycznym, a także leczy guzy. Lotos korzystnie wpływa na układy: trawienny, krążenia, rozrodczy i nerwowy.
Działanie lotosu: wzmacniająco-odżywcze, odmładzające, afrodyzjak, ściągające, hemostatyczne, uspokajające.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.