Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • joga
  • medytacja
  • zdrowy styl życia
zioła ajurwedyjskie
Jakie zioła na uspokojenie - część 2

Za jakie emocje odpowiedzialna jest dosza wata? Jak ukoić doszę pitta? Jakie zioła najlepiej uspokajają doszę kapha? Czy warto brać zioła, by ukoić emocje i uspokoić umysł? Co robić, gdy nie możesz poradzić sobie z emocjami i nerwami? Sprawdź.

Emocje typu wata, takie jak lęk i niepokój, osłabiają nerki i nadnercza. Szkodzą na nerwy oraz wywołują bezsenność, rozchwianie umysłowe, nerwobóle, skurcze i drętwienie, co ostatecznie może prowadzić do uszkodzenia tkanki nerwowej.

Większość ziół uspokajająco-wzmacniających, zwłaszcza aromatycznych, porusza wata, a zatem pomaga usunąć blokadę wata, czyli siły życiowej, będącą przyczyną choroby.

Niektóre zioła są nie tylko aromatyczne, ale także mają właściwości tamas, czyli ciężkie, otępiające działanie. Są one wskazane przede wszystkim w celu poruszenia, jak i uziemienia wata, jeśli ma ona cechy „braku zakorzenienia” z powodu nadmiaru powietrza i eteru. Są to między innymi asafetyda, czosnek i waleriana.

Mimo to w przypadku osłabienia tkanki nerwowej, często ze względu na niewłaściwą dietę, konieczne są zioła odżywcze – ashwagandha lub lukrecja. Nadużywanie aromatycznych ziół uspokajająco-wzmacniających – z powodu ich działania osuszającego – może jeszcze bardziej osłabiać nerwy. Zioła te mogą także wywoływać nadpobudliwość.

Emocje typu pitta – gniew, zawiść, nienawiść itd. – rozgrzewają krew, wątrobę i serce, podsycając wewnętrzny ogień, a w konsekwencji mogą wywołać nadciśnienie, bezsenność, drażliwość oraz inne zaburzenia umysłowe i nerwowe. Mogą także spalać nerwy, co wynika z agresywnego, przebojowego, „biznesowego” stylu życia, związanego z nadmiarem pitta.

Choroby układu nerwowego wywołane przez doszę pitta często leczy się za pomocą ziół osłabiających pitta, takich jak gorzkie zioła wzmacniające lub silne środki przeczyszczające. W takich przypadkach nie stosuje się ziół uspokajająco-wzmacniających.

Jednakże wiele, a być może nawet większość ziół działających na umysł to zioła wychładzające. Dzieje się tak dlatego, że zaburzenia umysłowe to przede wszystkim skutek negatywnych emocji, które są natury pitta i wytwarzają gorąco. Spokojny i czysty umysł to zazwyczaj chłodny umysł, dlatego wiele ziół używanych do jego leczenia, takich jak gotu kola, to rośliny skutecznie osłabiające doszę pitta.

Choroby nerwowe typu kapha są raczej związane z otępieniem, ospałością i niedoczynnością układu nerwowego. Z psychologicznego punktu widzenia osoby typu kapha cechuje chciwość, pożądanie, nadmierne przywiązywanie się do rzeczy materialnych, trzymanie się przeszłości.

W przypadku umysłu i psychiki dosza kapha wymaga pobudzenia. Dla tej doszy najlepsze środki wzmacniająco-uspokajające to zioła aromatyczne, pobudzające i udrażniające. Dzięki swojemu działaniu osuszającemu większość ziół aromatycznych jest skuteczna u osób o konstytucji kapha.

Zioła działające nasennie na osoby o konstytucji wata lub pitta na osoby typu kapha mogą wpływać pobudzająco, jak choćby w przypadku tarczycy. Zioła w różny sposób wpływają na poszczególne dosze. To, co jedną doszę pobudza, inną może uspokajać.

Wiele ziół oddziałujących kojąco na umysł zazwyczaj wpływa pozytywnie na wszystkie trzy dosze, ponieważ umysł jest spokojny wtedy, gdy dosze znajdują się w równowadze. Z tego względu niektóre zioła należące do omawianej kategorii mogą się nadawać dla wszystkich trzech dosz (zioła tridoszowe), zwłaszcza w niewielkich dawkach i przy krótkotrwałym stosowaniu.

Takie wychładzające zioła aromatyczne, na przykład miętę, rumianek czy koper, można stosować szeroko jako zioła uspokajająco-wzmacniające. Ich działanie osuszające łagodzi kapha, działanie wychładzające łagodzi pitta, a właściwości aromatyczne usuwają blokady wata.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów ziół, także te można podzielić na wychładzające i rozgrzewające. Wychładzające zioła z tej grupy są na ogół lepsze dla pitta, a rozgrzewające dla wata i kapha (choć oba rodzaje osłabiają kapha i do pewnego stopnia poruszają zablokowaną wata).

Najważniejsze rozgrzewające zioła uspokajająco-wzmacniające i rozkurczowe to: asafetyda, bazylia, woskownica, tatarak, kamfora, eukaliptus, czosnek, guggul, obuwik, bylica, mirra, gałka muszkatołowa, mięta polej, nasiona maku, szałwia oraz waleriana.

Najważniejsze wychładzające zioła z tej grupy to: bukwica, bhringaraj, kocimiętka, rumianek, gotu kola, chmiel, jaśmin, jatamamsi, serdecznik pospolity, dziewanna, owies zwyczajny, męczennica, mięta pieprzowa, drewno sandałowe, tarczyca, mięta kłosowa, dziurawiec, werbena, dziki pochrzyn.

Wypróbuj działanie ziół uspokajających i tonizujących – ziołowe herbaty oparte na ajurwedyjskich recepturach znajdziesz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Jakie zioła na uspokojenie - część 1

Uspokój swój umysł

Medytacja dla zdrowia 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl