Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • zdrowy styl życia
  • joga
  • ajurweda
zioła ajurwedyjskie
Jakie zioła na uspokojenie - część 1

Masz problemy z emocjami? Czujesz, że stres negatywnie wpływa na twoje życie? Chcesz, by w twoim życiu zagościł spokój? Jak działają zioła uspokajające? W jaki sposób działają na układ nerwowy? Czy warto czasem wspomóc się ziołami, kiedy nerwy biorą górę?

Zioła uspokajająco-tonizujące wzmacniają układ nerwowy. Mogą mieć działanie pobudzające lub uspokajające i są stosowane do korygowania nadczynności lub niedoczynności układu nerwowego. Silnie oddziałują na umysł, przyczyniają się do poprawy kondycji psychicznej, pozytywnie wpływają na umysł oraz pomagają w leczeniu dolegliwości związanych z psychiką i emocjami.

Większość ziół z tej kategorii ma również działanie rozkurczowe – rozluźniają one spazmatyczne skurcze mięśni zależnych oraz niezależnych od woli, a zatem skurczom, powstrzymując drżenie. Mogą też rozszerzać oskrzela, zapobiegając ich skurczom, a tym samym są skutecznym lekiem w chorobach układu oddechowego. Niektóre łagodzą skurcze i bóle głowy występujące podczas menstruacji.

Wiele z nich to zioła wonne, aromatyczne, takie jak mięta czy waleriana. Aromatyczne zioła działają bezpośrednio na pranę, najważniejszą energię układu nerwowego, ponieważ same w sobie zawierają dużo prany (żywiołu powietrza).

Takie wonne zioła pozytywnie wpływają na umysł i zmysły, oczyszczają i udrażniają kanały w ciele, działają przeciwbólowo oraz przywracają niezakłócony przepływ energii w ciele i umyśle.

Aromatyczne zioła należące do omawianej kategorii często działają wiatropędnie oraz pomagają w usuwaniu wzdęć i skurczów jelit. Wiąże się to z ajurwedyjskim sposobem postrzegania fizjologii człowieka. Wata – dosza kontrolująca układ nerwowy – gromadzi się w jelicie grubym, z którego przenika do tkanek ciała. Także w jelicie grubym następuje wchłanianie składników odżywczych, przede wszystkim olejków, dzięki czemu odżywiane są nerwy i tkanka kostna.

Dlatego leczenie wata w jelicie grubym jest często główną metodą leczenia wata w układzie nerwowym; zioła osłabiające tę doszę leczą oba wspomniane typy dolegliwości.

Zasadniczo w ajurwedzie nerwowość uznaje się za cechę wata lub oznakę konstytucji wata, gdyż dosza ta kontroluje reakcje nerwowe, a ponieważ jej żywiołem jest powietrze lub wiatr, jest ona impulsywna, chwiejna i nadwrażliwa.

Większość chorób układu nerwowego to choroby wata. Z tego powodu przy leczeniu chorób nerwowych musimy uwzględnić przede wszystkim tę właśnie doszę. Większość bólów typu neurologicznego, a także lumbago, rwa kulszowa, paraliż i zwyrodnieniowe choroby neurologiczne to schorzenia typu wata.

Jednakże wiele zaburzeń emocjonalnych i nerwowych może się łączyć z inną doszą, na przykład z gniewem, który ma związek z pitta. Doszę wata mogą blokować lub nasilać inne dosze, a w takim przypadku choroba, która pozornie wydaje się mieć charakter wata, może być wywołana nadmiarem pitta lub kapha. Zatem także tym przypadku musimy przede wszystkim znaleźć pierwotną przyczynę, zamiast skupiać się na widocznych objawach.

W drugiej części artykułu napiszemy o emocjach typu wata, pitta i kapha. oraz o ziołach pozytywnie wpływających na umysł dla wszystkich trzech dosz.

 

Wypróbuj działanie ziół uspokajających i tonizujących – ziołowe herbaty oparte na ajurwedyjskich recepturach znajdziesz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Ziołowe herbatki lecznicze

Jeśli cierpisz na bezsenność 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl