Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda zioła
  • medycyna naturalna
  • suplementy diety
  • herbaty organiczne
ajurweda Kraków
Jakie właściwości ma żeń-szeń?

Żeń-szeń to jedno z najlepszych ziół tonizujących i odmładzających. Korzystnie działa zwłaszcza w okresie rekonwalescencji, w przypadku zmęczenia i braku energii. Warto po niego sięgnąć zwłaszcza jesienią.

Żeń-szeń ma działanie odmładzające ciało i umysł. Jest wyjątkowo skuteczny w przypadku chorób wata związanych z niedoborem tkanek w podeszłym wieku. Dobrze działa na osoby osłabione, którym brak siły i energii. Na osoby, które nie są osłabione, może działać pobudzająco, podobnie jak kawa.

Nadaje się do zwiększania wagi w przypadku niedożywienia i niedowagi oraz do przyrostu tkanek w organizmie (w tym również korzystnie działa na tkankę nerwową).

Jako środek odmładzający dobrze łączy się z ashwaganadhą, indyjskim zielem o podobnych właściwościach. W połączeniu z ashwagandhą należy zażywać 3 gramy żeń-szenia dwa razy dziennie. W połączeniu z imbirem może być stosowany do poprawy trawienia i przyswajania pokarmu. Żeń-szeń gotowany na mleku działa ogólnie wzmacniająco.

Żeń-szeń amerykański ma podobne właściwości, choć uważa się, że działa bardziej wychładzająco. W większym stopniu działa łagodząco i wzmacniająco na płuca. Jest wskazany dla osób o konstytucji pitta, lecz może znacznie zaostrzyć kapha. Żeń-szeń amerykański z północnej części Stanów Zjednoczonych (z okolic gór Catskills) ma właściwości bardziej rozgrzewające.

Najczęściej stosuje się korzeń żeń-szenia. Jest on słodki i ostry i ma działanie rozgrzewające. Działa na wszystkie tkanki ciała – odżywczo i regenerująco. Korzystnie wpływa na układy: trawienny, oddechowy, krążenia, nerwowy i rozrodczy. Ma działanie: tonizujące, odmładzające, pobudzające, łagodzące, uspokajające. Uważa się go za afrodyzjak, gdyż pobudza także energię seksualną i korzystnie wpływa na organy rozrodcze.

Żeń-szeń można stosować w podeszłym wieku oraz w przypadku zniedołężnienia starczego, a także podczas osłabienia, wyczerpania, zmęczenia, impotencji oraz braku sił i energii. Najlepiej przyjmować go w postaci wywaru, proszku lub z dodatkiem mleka.

Żeń-szenia nie należy przyjmować w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, gorączki, chorób zapalnych oraz otyłości. Nie stosować, kiedy dosza pitta jest podniesiona. W nadmiarze może zbytnio pobudzać wata.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl