Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ciąża
  • świadome macierzyństwo
  • zdrowa dieta
  • książki ajurwedyjskie
ciąża i poród
Jakich produktów unikać, będąc w ciąży

W czasopismach, poradnikach czy Internecie można znaleźć długą listę zaleceń żywieniowych dotyczących diety kobiety ciężarnej. Jak nie pogubić się w tym gąszczu informacji? Co na ten temat mówi ajurweda? Jakich produktów nie spożywać w ciąży? Sprawdź.

Oprócz oczywistych produktów, z których należy zrezygnować podczas ciąży, jak alkohol czy surowe jajka, dodamy jeszcze kilka produktów, o których mowa w ajurwedyjskich opracowaniach. Ważne jednak , by mieć na uwadze, że te produkty mają wpływ na przebieg ciąży i ciężarną tylko wtedy, gdy ma słabe mięśnie macicy lub zakwaszony organizm (np. przez nieodpowiednią dietę, zażywanie leków, nikotynę czy stres).

Kobieta mająca silny system reprodukcyjny i dobre zdrowie psychiczne nie odczuje poważniejszego wpływu poniższych produktów.

Podczas ciąży przez 9 miesięcy cały brzuch, lędźwie i część krzyżowa stają się bardzo delikatne i wrażliwe, dlatego należy skupić się raczej na ich wzmacnianiu, a nie na aktywności i pożywieniu, które wywiera na ten region zbytni nacisk. Stąd też ostre pożywienie, które zwiększa ruchy perystaltyczne, należy zastąpić pokarmami lekkimi i płynnymi o smaku słodkim.

Tymianek – nie wolno używać tymianku pod żadną postacią, również do inhalacji. Ma to związek z jego bardzo silnym efektem rozgrzewającym i drastycznym podniesieniem doszy pitta w następstwie użycia.

Kozieradka – powrót do formy po ciąży nie może obyć się bez jej nasion. Ta delikatnie gorzka i trochę ostra roślina stanowi też doskonałe remedium na stany osłabienia po przebytych chorobach, szczególnie zmielona z mlekiem. Papka z kozieradki przyspiesza gojenie ran, porost włosów oraz pomaga produkować mleko kobiecie karmiącej, ale podczas samej ciąży nie zaleca się jej.

Triphala – lecznicza kombinacja haritaki, amalaki i bibhitaki, służąca przede wszystkim do oczyszczenia organizmu z toksyn i złogów powstałych w procesie przemiany materii. Jest genialnym środkiem na zaparcia, ale nie w okresie ciąży. Poprzez efekt przeczyszczający zwiększa ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, a to bardzo niebezpieczne dla ciąży i płodu.

Papaja – zawiera naturalne estrogeny, dlatego nie powinno się jej spożywać w ciąży. Szczególnie dotyczy to pestek, w których koncentracja estrogenów jest największa.

Czosnek – wpływa na smak i zapach mleka, silnie rozgrzewa, szybko zakwasza krew, dlatego rozprzestrzenia się po ciele i trafia do rozwijającego się płodu. Kobiety pitta powinny szczególnie uważać na spożycie czosnku.

W ciąży należy unikać esencji z: arcydzięgla, nasion anyżku, bazylii, cedru, champy, cząbru, gorczycy, hyzopu, jałowca, jaśminu, kamfory, lubczyku, majeranku, melisy, mięty pieprzowej, mirry, oregano, rozmarynu, szałwii ze względu na silne działanie.

Cynamon, sproszkowany imbir i pieprz cayenne ze względu na bardzo silnie rozgrzewające właściwości powinno się spożywać z rozwagą i najlepiej w towarzystwie gorzkich i ochładzających ziół lub pokarmów.

Jeśli jesz mięso, wybieraj takie ze sprawdzonych źródeł.

Kobieta w ciąży nie powinna również stosować żadnych oczyszczających diet ani nie dokonywać tzw. detoksu organizmu.

 

Chcesz zadbać o swoją dietę w ciąży? W zielonysklep.com znajdziesz produkty, które pozwolą ci ułożyć smaczną i zbilansowaną dietę.

 

Przeczytaj także:

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży 

Co jeść, jeśli karmisz piersią

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl