Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • masaż ajurwedyjski
  • oleje do masażu
  • dosze ajurweda
  • zdrowy styl życia
olejki do masażu
Jaki masaż wybrać dla siebie?

Kiedy równowaga danej osoby jest mocno zakłócona, masaż z użyciem olejków eterycznych należy wykonywać co najmniej trzy razy w tygodniu. Masaż jest cudownym podarunkiem dla ciała, emocji i zmysłów. Jaki masaż wybrać? Jak dobrać olejki? Sprawdź.

Olejki do masażu dla wata

Dla wata korzystne są wszystkie olejki, a w szczególności olej sezamowy i z orzechów laskowych, zmieszany z dowolnym olejkiem eterycznym redukującym wata, a zwłaszcza z olejkami, takimi jak: dzięgiel, bazylia, tatarak, kamfora, kardamon, rumianek, szałwia muszkatołowa, kolendra, eukaliptus, imbir, lawenda, trawa cytrynowa, drewno sandałowe, wetyweria. Zmieszaj olejki eteryczne z olejem w proporcji około 50 kropli olejku eterycznego na 120 mililitrów oleju roślinnego.

Olejki do masażu dla pitta

Olejki eteryczne dla pitta najlepiej łączyć z olejami wychładzającymi, takimi jak oliwa lub olej kokosowy, i wybierać te olejki, które redukują pitta, zwłaszcza rumianek, kolendrę, kmin, koper włoski, jaśmin, jatamansi, melisę, trawę cytrynową, lawendę, miętę pieprzową, różę, drewno sandałowe, miętę zieloną, wetywerię i krwawnik. Zmieszaj olejki eteryczne z olejem w proporcji około 50 kropli olejku eterycznego na 120 mililitrów oleju roślinnego.

Olejki do masażu dla kapha

Dla kapha najbardziej wskazane są oleje rozgrzewające, takie jak migdałowy, gorczycowy i canola, choć z ajurwedyjskiego punktu widzenia kapha w ogóle nie potrzebują oleju. Masaż często wykonuje się z użyciem pudru lub rękawic jedwabnych, aby nie obciążać metabolizmu kapha dodatkowymi tłuszczami. Olejki eteryczne skuteczne dla kapha to dzięgiel, bazylia, kamfora, kardamon, cynamon, eukaliptus, imbir, mirra, skórka pomarańczowa, szałwia i krwawnik. Zmieszaj olejki eteryczne z olejem w proporcji około 75–100 kropli olejku eterycznego na 120 mililitrów oleju roślinnego.

 

Masaż dla wata

Ponieważ wata jako taka jest sucha, chłodna, nieregularna i szorstka, osoby o tej konstytucji potrzebują masażu, który jest tłusty, rozgrzewający, wygładzający i odżywczy. Ruchy masujące powinny być sprężyste i stanowcze, ale płynne. Nagłe, gwałtowne, niezgrabne ruchy mogą podrażniać i wytrącać wata z równowagi. Należy używać bardzo dużo ciepłego oleju. Jego nadmiar można zostawić na skórze (po wymasowaniu danego miejsca), aby wniknął w skórę; ciało wata po prostu go wchłonie. Trzeba zostawić olej, by wniknął do tkanek na całym obszarze brzucha. Zadbaj o to, aby osobie wata było ciepło; używaj ciepłych prześcieradeł, koców elektrycznych, a nawet zwykłych koców.

 

Masaż dla pitta

Pitta jest oleista, gorąca, intensywna i płynna, dla osób tego typu korzystny jest zatem masaż uspokajający i relaksujący. Nie potrzebują one tak dużo oleju jak wata, a zastosowany olej powinien być wychładzający. Masaż musi być głęboki i zróżnicowany, należy też zaabsorbować umysł masowanej osoby, stosując różne techniki. Tkanki pitta mogą niekiedy być podrażnione lub dotknięte stanem zapalnym, w takim przypadku trzeba te miejsca traktować ostrożnie. Zbyt szybki ruch może pogłębić zaburzenie; masaż powinien być powolny i przemyślany, należy unikać częstych ruchów z jednego miejsca do drugiego.

 

Szukasz olejów i olejków do masaży? Sprawdź naszą ofertę na zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Dotyk, zmysły, masaż

Zadbaj o piersi

Zastosowanie olejów w masażu leczniczym

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl