Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • bezsenność
  • sen
  • zioła
  • napoje
Jak zwalczyć bezsenność – część 2

W pierwszej części artykułu pisaliśmy o ćwiczeniach relaksacyjnych, które uławiają zasypianie. Pisaliśmy też o uspokajającym działaniu kąpieli ziołowych. W tej części – jakie zioła są dobre na sen oraz pomysły na inne napoje?

Zioła o działaniu uspokajającym to m.in.: bergamotka, rumianek, kwiat dzikiego bzu, werbena cytrynowa, kwiat męczennicy, werbena pospolita, liście i kwiaty fiołka, nasiona maku, tarczyca, waleriana, nasiona anyżu, koper włoski i koper.

Jeśli cierpisz na niestrawność związaną z bezsennością, stosuj miętę pieprzową, dziewannę i gałkę muszkatołową. W tym wypadku stosuj je raczej z mlekiem niż wodą. Stosuj jedną łyżeczkę ziół na filiżankę wrzątku i pozwól, aby zioła zaparzały się co najmniej dziesięć minut, zanim je odcedzisz. Jeśli mają postać ziaren, lekko je rozgnieć, aby przyspieszyć proces zaparzania.

Na bezsenność wypróbuj następujący przepis: 1 łyżeczka melisy lekarskiej, 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka chmielu, 1 łyżeczka pokruszonego anyżu. Zrób napar z tej mieszanki, używając pół litra wrzątku. Pij jedną filiżankę przed snem.

Późnym wieczorem wypij filiżankę ciepłego mleka z przyprawami. Dla osób typu wata, o ile nie chorują na nietolerancję laktozy, najlepsze jest mleko krowie. Dla osób typu kapha i pitta lepsze jest mleko sojowe lub kozie. Wypróbuj następujący przepis na mleko z przyprawami.

Weź 1 filiżankę nieprzegotowanego mleka oraz 1/2 łyżeczki świeżo zmielonej gałki muszkatołowej. Zagotuj mleko, zmniejsz ogień, wsyp do niego gałkę muszkatołową i wymieszaj. Gotuj na małym ogniu kilka minut, przecedź i wypij. Jeśli osoby typu kapha będą pić ten napój regularnie, to powinny dodać odrobinę wysuszonego imbiru i stosować mleko kozie. Osoby typu pitta powinny pić ten napój, gdy nieco wystygnie, z dodatkiem nieprzetworzonego cukru lub syropu klonowego.

Nie pij przed snem mocnej czarnej herbaty, napojów bezalkoholowych z dodatkiem kofeiny lub kawy. Kofeina nie tylko nie pozwoli ci spać, ale jeśli nawet zaśniesz, sprawi, że sen będzie niespokojny. Ponadto unikaj napojów alkoholowych przed snem. Choć początkowo wywołują one senność, często powodują, że budzimy się nad ranem i przez resztę nocy już nie odpoczywamy.

Śpij z głową skierowaną na wschód, aby sen był jak najbliższy stanowi medytacyjnemu, a marzenia senne – przyjemne. Sen z głową skierowaną na zachód wywołuje niespokojne sny. Sen z głową skierowaną na południe dodaje ciału energii i sprzyja procesowi leczenia i regeneracji.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć naturalne poczucie rozluźnienia i bezpieczeństwa, sypiaj tak, aby łóżko stało koło ściany i abyś ty, leżąc na nim, był nogami skierowany w stronę drzwi do sypialni. Dla nerwowych osób typu wata wskazane jest sypianie w czyjejś obecności, najlepiej w obecności bliskiej osoby, której ufasz – wzmocni to poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Wypróbuj herbatę Pukka Relax, która wycisza i uspokaja. Unikalna mieszanka kopru, lukrecji, rumianku, kardamonu, imbiru, prawoślazu oraz ashwagandhy. Zobacz – herbata Pukka Relax.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl