Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • bezsenność
  • sen
  • relaks
  • wyciszenie
Jak zwalczyć bezsenność? – część 1

Regenerujący sen ma właściwości uzdrawiające. Sprawia, że czujemy się wypoczęci i pełni energii, a nasze ciało dłużej zachowuje młodość. Co zrobić, by sypiać lepiej? Wypróbuj kilka ajurwedyjskich zaleceń.

Warto pamiętać, że ruch fizyczny w ciągu dnia pomaga pozbyć się z ciała adrenaliny, której poziom wzrasta pod wpływem stresu, a która wywołuje napięcie i niepokój.

Ajurweda zaleca wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych wieczorem lub tuż przed snem. Ćwiczenia rozluźniające pobudzają w mózgu fale alfa. Wykonuj je w miejscu, które nie kojarzy ci się ze snem, ale z rozluźnieniem, czyli na przykład na kanapie, na krześle lub na podłodze. Wykonanie takich ćwiczeń przed snem może pozwolić ci się wyciszyć, dzięki czemu nie położysz się spać niespokojny lub pełen napięcia.

Przed snem wykonuj łagodne ćwiczenia fizyczne, takie jak rozciąganie kręgosłupa, szyi i ramion, bo w tych miejscach gromadzi się najwięcej napięcia w ciągu dnia. Jedna z technik polega na tym, że kładziesz się na plecach, na podłodze, podciągasz kolana w stronę brody i chwytasz je rękami. Następnie kołyszesz się w przód i w tył na plecach, aby rozluźnić napięcie w rejonie kręgosłupa i pobudzić w nim krążenie krwi. Dzięki temu rozluźni się całe ciało.

Weź kąpiel w niezbyt gorącej wodzie. Osusz się delikatnie ręcznikiem i od razu połóż się do łóżka. Bardzo gorący prysznic lub gorąca kąpiel jest dobra na bolące stawy i na rozgrzanie, ale pobudza krążenie i zwiększa tętno, przez co trudniej jest wyciszyć się przed snem. Wywary ziołowe dodane do kąpieli pomogą wyciszyć zarówno ciało, jak i umysł.

Kąpiel ziołowa na głęboki sen

Zagotuj 4,5 litra wody. Dodaj do niej następujące zioła: 1,5 filiżanki rumianku, 1 filiżankę wiązówki błotnej, 1 filiżankę kwiatów limonki, 1/2 filiżanki korzenia waleriany. Zaparzaj zioła 30 minut, odcedź i dodaj do kąpieli. Dodaj także do wody kilka łyżeczek oleju sezamowego (można go dodać, nawet jeśli nie dodajemy naparu ziołowego). Podczas kąpieli osadzi się on na skórze, a tym samym złagodzi niepokój i napięcie, czyli cechy wata.

Stosuj esencje do kąpieli lub do odświeżacza powietrza, możesz nimi także skropić chusteczkę i położyć ją na poduszce. Wypróbuj następujące mieszanki:

- rumianek, lawenda, cyprys, majeranek – na zaburzenia trawienia

- drzewo sandałowe lub szałwia oraz melisa, kwiat pomarańczy, róża lub jałowiec – jeśli ciało jest przegrzane.

Sypiaj w cichym i dobrze przewietrzonym miejscu, z dala od dymu, hałasu i zapachu jedzenia. Aby sen był spokojny, zasypiaj na prawym boku. Nie czytaj, nie oglądaj telewizji i nie słuchaj pobudzającej muzyki, nie pisz w łóżku. Niech kojarzy ci się ono jedynie z regenerującym, relaksacyjnym snem.

Już za tydzień – druga część artykułu – podamy m.in. przepisy na relaksujące napoje, które pomogą ci zasnąć.

Jeśli cierpisz na bezsenność, wypróbuj herbatę Ashwagandha – herbata uławia zasypianie, zapewnia dobry, relaksujący i spokojny sen. Zobacz – herbata Ashwagandha

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl