Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • umysł
  • wyciszenie
  • pobudzenie
Jak zioła wpływają na umysł

Wiele ziół stosowanych w ajurwedzie ma właściwości wyciszające lub pobudzające umysł. Uspokajają i usprawniają pracę mózgu. Znajdują one zastosowanie w leczeniu, ale też w zaawansowanej jodze i medytacji.

Takie zioła można podzielić na trzy kategorie.

Zioła pobudzające umysł

Oprócz pobudzenia umysłu zioła te pobudzają także zmysły oraz zwiększają zdolności percepcyjne. Udrażniają kanały, poprawiają krążenie krwi w mózgu oraz usuwają nadmiar śluzu z organizmu. Polepszają zdolność postrzegania rzeczywistości, ułatwiając proces wglądu i medytacji. Typowe zioła to: tatarak, tulsi, bazylia, pippali, wawrzyn amerykański, szałwia, oman.

Zioła te przyjmuje się z ciepłą wodą i miodem (zwłaszcza z miodem starszym, który ma silniejsze właściwości wysuszające) w celu nasilenia ich działania. (zobacz – herbata Tulsi)

Zioła usprawniające pracę umysłu

Są to zioła, które zwiększają świadomość oraz wpływają pozytywnie na inteligencję. Należą do nich specjalne środki tonizujące i wspomagające umysł oraz tkanki nerwowe, podobne do ziół tonizujących ciało. Wyciszają rozedrgane nerwy, pomagając nam się skoncentrować oraz poczuć zadowolenie i radość. Często łagodzą ból.

Typowe zioła z tej kategorii to: brahmi, gotu kola, ashwagandha, haritaki, shatavari, nasiona lotosu. Zioła te, podobnie jak zioła tonizujące ciało, do których są podobne, zazwyczaj przyjmuje się z ciepłym mlekiem, nierafinowanym cukrem, surowym miodem, ghee oraz innymi produktami odżywczymi, które nasilają właściwości ziół. (zobacz – herbata Brahmi)

Zioła wyciszające umysł

Są to łagodne zioła uspokajające i przeciwbólowe, które ponadto wyciszają umysł przed medytacją. W mniejszym stopniu działają odżywczo niż zioła tonizujące umysł i lepiej nadają się do zmniejszania niepokoju i uspokajania pobudzonych nerwów.

Typowe zioła z tej kategorii to: waleriana, gałka muszkatołowa, kwiat passiflory, pieprz metystynowy, tarczyca, obuwik pospolity, nasiona szydlicy jujuby, jatamansi. (zobacz – herbata Jatamansi)

Zioła te można przyjmować z innymi substancjami łagodzącymi, takimi jak ghee lub żel aloesowy, co nasila ich właściwości uspokajające. Jatamansi jest uważane za najskuteczniejsze.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl