Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zalecenia
  • regeneracja organizmu
  • zdrowy sen
ajurweda, ayurveda, zalecenia, dobry sen,
Jak zanurzyć się w objęcia snu i w jakiej pozycji spać?

Zawsze przed snem umyj ręce, stopy i twarz, wymasuj stopy odrobiną oleju i medytuj przez kilka chwil, aby wszystko, co negatywne, rozproszyło się, zanim oddasz się w objęcia snu. Idealna forma snu nosi nazwę joga nidra, czyli stan całkowitego bezruchu fizycznego oraz czujności i świadomości umysłu. Im bardziej zbliżysz się do tego ideału, tym lepiej twój organizm będzie przygotowany o świcie na nowy dzień.

 

Nigdy nie powinieneś czytać, pisać ani rozmyślać w łóżku, lecz wstać natychmiast po przebudzeniu. Nie kładź się do snu w kuchni ani w żadnym pomieszczeniu, w którym jest przygotowywana żywność, ponieważ zarówno miłe zapachy, jak i subtelne wibracje tego miejsca pobudzą twój układ trawienny i zaburzą sen.

Najbardziej czujnie śpimy w pozycji siedzącej, dlatego jest to najlepsza pozycja do snu dla joginów. Sen na prawym boku sprzyja relaksowi, a na lewym pobudza trawienie. Sen na prawym boku pobudza funkcjonowanie lewego nozdrza, co wychładza i rozluźnia ciało oraz ułatwia kontrolowanie go. Sen na lewym boku pobudza prawe nozdrze, które rozgrzewa i ożywia ciało oraz wzmacnia apetyt na jedzenie, sen i seks.

Spanie na plecach zaburza wata, spanie na brzuchu natomiast zakłóca wszystkie dosze. Sypianie na plecach sprawia, że oba nozdrza mogą funkcjonować wspólnie, co utrudnia integrację ciała, umysłu i ducha oraz może przyczynić się pośrednio do powstania choroby, gdyż ułatwia odpływ energii z ciała. Również spanie na brzuchu może być przyczyną chorób, ponieważ uniemożliwia głębokie, zdrowe oddychanie. Pozycja, w której czubek głowy skierowany jest na wschód, a stopy na zachód sprawia, że łatwiej jest zapaść w sen medytacyjny. Sen z głową w kierunku północnym pozbawia ciało energii, zaburzając integrację ciała, umysłu i ducha. Jeśli śpisz z głową skierowaną na południe, energia będzie napływać do twojego ciała, co wywrze korzystny wpływ na zdrowie. Sen z głową skierowaną na zachód rodzi niespokojne sny.

Zobacz książki o ajurwedziezielonysklep.com

Przeczytaj także: Jak spać, by zregenerować organizm i być gotowym na nowy dzień?

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę, Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl