Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • ajurweda Kraków
  • medycyna naturalna
  • produkty ajurwedyjskie
kosmetyki naturalne
Jak zadbać o stopy

Silne, dobrze uziemione stopy sprawiają, że jasno podążamy przed siebie i z łatwością osiągamy zamierzone cele. Niepewność, lęk, wycofywanie się, niezdecydowanie – to efekt stóp, które nie czują bezpieczeństwa. Stopy – mimo że niosą nasz ciężar – nie muszą być ociężałe. Jak odzyskać ich lekkość?

Wyobraź sobie, że masz lekkie stopy, które łagodnie, ale zdecydowanie dotykają podłoża. Jak poczuć grunt pod nogami?

Przedstawiamy proste przepisy na kąpiel stóp, która przyniesie ulgę, zregeneruje lub zrelaksuje. Kąpiel z właściwie dobranymi ziołami i dodatkami pomoże na wiele dolegliwości. Moczenie stóp działa leczniczo na skórę, pomaga w przeziębieniach oraz zapewnia głęboki sen.

 

Kąpiel pachnąca. Zaparz małą garść szałwii, tymianku, lawendy, słodkiego majeranku, liści laurowych i łyżeczkę soli kamiennej w pół litra wrzącej wody. Odcedź i wlej do ciepłej kąpieli.

 

Kąpiel na przeziębienie. Przygotuj gorącą kąpiel dla stóp z użyciem jednej lub dwóch garści sproszkowanego imbiru bądź gorczycy. Można też użyć utartego imbiru lub eterycznego olejku imbirowego. Trzymaj stopy w kąpieli, aż się mocno zaczerwienią. Osusz je i nałóż ciepłe skarpetki. Ten zabieg rozgrzewa całe ciało i usuwa śluz oraz leczy niedrożność w obrębie głowy.

 

Kąpiel na głęboki i spokojny sen. Wymasuj stopy ciepłym olejkiem sezamowym lub ghee. Następnie wymocz je w gorącej kąpieli ziołowej przygotowanej z ziół i przypraw o działaniu rozgrzewającym, takich jak imbir.

 

Kąpiel relaksująca (o działaniu chłodzącym). Przygotuj chłodną kąpiel z garścią sproszkowanego drzewa sandałowego lub kilkoma kroplami olejku z drzewa sandałowego. Taka kąpiel schłodzi całe ciało i da umysłowi wytchnienie od kłopotów dnia codziennego. Jest to wspaniały środek, jeśli czujesz pobudzenie lub złość i chcesz się zrelaksować.

 

Kąpiel orzeźwiająca. Weź garść rozgniecionych jagód jałowca, rozmaryn i lawendę. Zaparzaj je w pół litra wrzącej wody, po dziesięciu minutach odcedź i dodaj do gorącej kąpieli dla stóp.

 

Kąpiel lecznicza na skórę. Spróbuj ciepłej kąpieli stóp przygotowanej z mocnego naparu nagietkowego.

 

Kąpiel dla potliwych stóp. Zanurz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem równych ilości esencji lawendowej i szałwiowej lub z szałwii muszkatołowej, jałowca i cyprysu. Stosuj od 6 do 9 kropli na nieco ponad litr wody.

 

Kąpiel dla zmęczonych stóp. Zastosuj kąpiel z dodatkiem esencji z jałowca, rozmarynu i lawendy. Proporcje powinny być takie same jak przy przepisie na kąpiel dla potliwych stóp.

 

Kąpiel na stwardniałą skórę stóp. Wymasuj stopy olejem sezamowym, następnie zanurz je w gorącej kąpieli z naparu imbirowego lub gorczycowego. Napar przygotuj, mieszając małą łyżeczkę sproszkowanego imbiru lub gorczycy z pół litra wrzącej wody. Dodaj do kąpieli. Pozwól, by stopy się mocno zaczerwieniły, a następnie wyszoruj je gąbką lub pumeksem. (Jeśli masz popękane pięty, masuj je pastą z gałki muszkatołowej i mleka lub stosuj kompresy z oleju rycynowego).

 

 

Przeczytaj także:

Ajurwedyjski masaż stóp

Kąpiel dla zmysłów

Domowe maseczki 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl