
Nerka – ten malutki narząd o kształcie ziarna fasoli o wadze 120-200 gramów – pełni niezwykle istotną rolę w procesie funkcjonowania organizmu. Jakie zioła korzystnie wpływają na nerki i pęcherz moczowy? Przeczytaj.
Jednym z głównych zadań nerek jest usuwanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii.
Zioła moczopędne zwiększają produkcję moczu oraz poprawiają funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego.
Działają na żywioł wody we wszystkich tkankach ciała, a tym samym zmniejszają ilość toksyn i usuwają je. Działanie takich ziół polega przede wszystkim na usuwaniu toksyn i oczyszczaniu organizmu przez wydalanie moczu.
Zioła moczopędne zmniejszają ilość wody oraz osłabiają doszę kapha, która składa się przede wszystkim z wody. Zwykle mają one smak gorzki, cierpki lub ostry. Ponadto zwiększają także suchość wata. Zioła moczopędne osłabiają pitta.
Działanie moczopędne ma na ogół charakter wychładzający i osuszający oraz jest przeciwieństwem cech pitta – gorąca i wilgoci. Środki moczopędne wychładzają nie tylko nerki i pęcherz, ale także wątrobę i woreczek żółciowy. Zwiększając wydalanie moczu, przyczyniają się do usunięcia kamieni z nerek, pęcherza i woreczka żółciowego.
Zioła moczopędne mają także bardzo specyficzne działanie osłabiające kapha – pozwalają mianowicie pozbyć się obrzęków i nadmiaru wody z tkanek, zwłaszcza z dolnej części ciała (wodę nagromadzoną w okolicach twarzy oraz w obszarze głowy i klatki piersiowej często lepiej jest usunąć przy zastosowaniu ziół napotnych i wykrztuśnych). Pomagają one zmniejszyć ilość tłuszczu i zredukować wagę. (zob. Dosza kapha - zabiegi ajurwedyjskie)
Zioła te pobudzają funkcjonowanie pęcherza i nerek, ale w rzeczywistości rzadko wzmacniają czy odżywiają nerki. Ich działanie osuszające może wywołać zaparcia lub suchość skóry.
Skąpomocz bez zatrzymania wody wymaga nawilżenia, a nie wysuszenia, dlatego w takim przypadku zazwyczaj nie zaleca się ziół moczopędnych. U osób o konstytucji wata należy zwiększyć ilość moczu, zwiększając ilość wody w tkankach, co oznacza, że korzystne są tu środki wzmacniające i odżywiające, a nie moczopędne.
Aby wzmocnić nerki, można pić codziennie dwie łyżki stołowe świeżego soku z pietruszki. Pietruszka jest skutecznym, lekko rozgrzewającym środkiem moczopędnym, który można stosować w wielu chorobach związanych z wychłodzeniem i osłabieniem, w przypadku gdy większość innych środków moczopędnych jest przeciwwskazana. (zob. Pietruszka i szałwia - właściwości)
Pietruszka pomaga także pozbyć się kamieni nerkowych i żółciowych, jednak ze względu na działanie rozgrzewające należy stosować ją ostrożnie w stanach silnego zapalenia lub podrażnienia nerek.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.