Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ayurveda
  • zioła ajurwedyjskie
  • suplementy diety
  • medycyna naturalna
zioła ajurwedyjskie
Jak zadbać o nerki

Nerka – ten malutki narząd o kształcie ziarna fasoli o wadze 120-200 gramów – pełni niezwykle istotną rolę w procesie funkcjonowania organizmu. Jakie zioła korzystnie wpływają na nerki i pęcherz moczowy? Przeczytaj.

Jednym z głównych zadań nerek jest usuwanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii.

Zioła moczopędne zwiększają produkcję moczu oraz poprawiają funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego.

Działają na żywioł wody we wszystkich tkankach ciała, a tym samym zmniejszają ilość toksyn i usuwają je. Działanie takich ziół polega przede wszystkim na usuwaniu toksyn i oczyszczaniu organizmu przez wydalanie moczu.

Zioła moczopędne zmniejszają ilość wody oraz osłabiają doszę kapha, która składa się przede wszystkim z wody. Zwykle mają one smak gorzki, cierpki lub ostry. Ponadto zwiększają także suchość wata. Zioła moczopędne osłabiają pitta.

Działanie moczopędne ma na ogół charakter wychładzający i osuszający oraz jest przeciwieństwem cech pitta – gorąca i wilgoci. Środki moczopędne wychładzają nie tylko nerki i pęcherz, ale także wątrobę i woreczek żółciowy. Zwiększając wydalanie moczu, przyczyniają się do usunięcia kamieni z nerek, pęcherza i woreczka żółciowego.

Zioła moczopędne mają także bardzo specyficzne działanie osłabiające kapha – pozwalają mianowicie pozbyć się obrzęków i nadmiaru wody z tkanek, zwłaszcza z dolnej części ciała (wodę nagromadzoną w okolicach twarzy oraz w obszarze głowy i klatki piersiowej często lepiej jest usunąć przy zastosowaniu ziół napotnych i wykrztuśnych). Pomagają one zmniejszyć ilość tłuszczu i zredukować wagę. (zob. Dosza kapha - zabiegi ajurwedyjskie)

Zioła te pobudzają funkcjonowanie pęcherza i nerek, ale w rzeczywistości rzadko wzmacniają czy odżywiają nerki. Ich działanie osuszające może wywołać zaparcia lub suchość skóry.

Skąpomocz bez zatrzymania wody wymaga nawilżenia, a nie wysuszenia, dlatego w takim przypadku zazwyczaj nie zaleca się ziół moczopędnych. U osób o konstytucji wata należy zwiększyć ilość moczu, zwiększając ilość wody w tkankach, co oznacza, że korzystne są tu środki wzmacniające i odżywiające, a nie moczopędne.

Aby wzmocnić nerki, można pić codziennie dwie łyżki stołowe świeżego soku z pietruszki. Pietruszka jest skutecznym, lekko rozgrzewającym środkiem moczopędnym, który można stosować w wielu chorobach związanych z wychłodzeniem i osłabieniem, w przypadku gdy większość innych środków moczopędnych jest przeciwwskazana. (zob. Pietruszka i szałwia - właściwości)

Pietruszka pomaga także pozbyć się kamieni nerkowych i żółciowych, jednak ze względu na działanie rozgrzewające należy stosować ją ostrożnie w stanach silnego zapalenia lub podrażnienia nerek.

Przeczytaj także:

Dobór odpowiednich ziół

Łopian i skrzyp - właściwości

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl