Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • produkty naturalne
  • domowe kosmetyki
  • kremy ajurwedyjskie
  • cera mieszana
kosmetyki naturalne
Jak zadbać o cerę mieszaną

Cera mieszana jest zazwyczaj bardzo wrażliwa. Jak pielęgnować taką cerę? Naturalne toniki z rumianku, lawendy, rozmarynu, nagietka lub róży, maseczka z płatków owsianych, glinki lub awokado, zabiegi parowe z aromatycznych ziół – sprawdź kilka domowych i łatwych w wykonaniu pomysłów dla cery mieszanej.

 

Charakterystyka cery mieszanej

Jeśli występują u ciebie dwa lub trzy różne rodzaje skóry, oznacza to, że najprawdopodobniej masz cerę mieszaną. W strefie T, w której znajduje się większość gruczołów łojowych, może się przetłuszczać, a w okolicach policzków i po bokach twarzy może być normalna.

W przypadku cery mieszanej w strefie T zazwyczaj pory są rozszerzone – tutaj skóra podatna jest na wypryski. Z kolei na policzkach, bokach twarzy i szyi cera może być normalna lub sucha oraz się łuszczyć.

Problemy z taką cerą zależą od pór roku. Zimą obszary przetłuszczające się normalizują się, podczas gdy suche – są spierzchnięte. Kiedy wzrasta temperatura i wilgotność, w strefie T zwiększa się produkcja łoju, a miejsca suche wracają do normy.

 

Sposób pielęgnacji

Cera mieszana jest zazwyczaj bardzo wrażliwa. Należy troszczyć się o nią z wielką dbałością. Stosuj produkty, które regulują produkcję łoju na całej twarzy. Skórę mieszaną należy oczyszczać za pomocą łagodnych, niepieniących się środków zrobionych na bazie wody.

Mieszanki z dodatkiem drobno zmielonych płatków owsianych, orzechów, nasion, mleka lub glinki także doskonale oczyszczają skórę. Jeśli do mycia ciała używasz mydła, wybieraj raczej niepodrażniające, glicerynowe lub mydło kastylijskie w płynie, przeznaczone do delikatnej skóry dziecięcej.

Do tonizowania doskonale nadaje się łagodny ocet ziołowy z rumiankiem, lawendą, rozmarynem, koprem włoskim, różą, korzeniem żywokostu lub nagietkiem, który usuwa nadmiar łoju i nawilża suche miejsca. Każde z wymienionych ziół można zaparzyć jako herbatkę i stosować w roli toniku do twarzy lub mgiełki do ciała tuż po kąpieli.

Hydrolaty z róży, lawendy, neroli, rozmarynu, melisy i rumianku doskonale nadają się na mgiełki nawilżające. Dobrym tonikiem do cery mieszanej – który zmniejsza pory i zmiękcza skórę – jest mieszanka czterech części herbatki z krwawnika i jednej części gliceryny roślinnej.

Do nawilżania twarzy stosuj eliksiry ziołowe. Jeśli odczuwasz potrzebę bardziej intensywnego nawilżenia, stosuj lekkie lub średnio gęste mleczka tylko na suche partie skóry. Do ciała potrzebujesz jedynie lekkiego mleczka, chyba że pracujesz lub mieszkasz w bardzo suchym miejscu.

Intensywne kuracje

Regularne złuszczanie naskórka zarówno na twarzy, jak i na przetłuszczających się strefach ciała – dzięki użyciu maseczek niezawierających składników ściernych – pozwala usunąć martwe komórki i udrożnić pory. Raz lub dwa razy w tygodniu stosuj zwężającą pory maseczkę z glinki, jogurtu, płatków owsianych lub kwasów owocowych, wypróbuj też domową maseczkę z papai.

W celu pobudzenia krążenia raz w tygodniu możesz robić zabiegi parowe na twarz, stosując wybrane zioła, takie jak melisa, mięta pieprzowa, rozmaryn, tymianek lub skórka z cytryny.

 

Mydło – tak czy nie

Większość obecnie dostępnych mydeł, które kupujemy w sklepie, ma silnie zasadowy odczyn oraz zawiera wiele substancji chemicznych i sztucznych dodatków zapachowych, a zatem może sprawić, że skóra będzie sucha,  napięta, łuszcząca się, swędząca. Dlatego też na ogół nie zaleca się stosowania mydeł do twarzy i szyi.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaką masz cerę, najskuteczniejszym i najbardziej odżywczym sposobem oczyszczania skóry jest stosowanie specjalnego żelu, mleczka lub płynu o kremowej konsystencji albo środka do oczyszczania z drobno zmielonych płatków owsianych, orzechów czy nasion bądź środków zawierających mleko lub glinkę.

 

Wypróbuj ziołowe kremy do twarzy oparte na ajurwedyjskich recepturach marki Patanjali – zielonysklep.com – zobacz tutaj.

Przeczytaj także:

Kosmetyki wegańskie - domowe receptury 

Naturalne peelingi do twarzy

Jak pielęgnować suchą skórę

 

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl