Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda zioła
  • medycyna naturalna
  • suplementy diety
  • zdrowa dieta
medycyna naturalna
Jak usprawnić pracę wątroby

W procesie trawienia wątroba spełnia bardzo istotną funkcję wspomagającą. Jednym z głównym jej zadań jest oczyszczanie krwi. Na wątrobę niekorzystnie wpływa spożywanie pokarmów bardzo ostrych, pikantnych, kwaśnych, słonych i tłustych.

Szczególnie niepożądany jest alkohol i smażone mięso.

W procesie trawienia wątroba produkuje żółć, dzięki czemu stolec przybiera kolor od żółtego do brązowego. W przypadku żółtaczki energia wątroby znacznie się obniża i proces trawienia zostaje zaburzony. Nadmierna ilość żółci, zwykle wydalana wraz ze stolcem, gromadzi się w krwiobiegu. To ona sprawia, że skóra nabiera koloru żółtego, mocz staje się brązowy i pojawia się biegunka – to objawy znane tym, którzy przeszli żółtaczkę.

Barwnik żółci manifestuje się na skórze i w moczu, a zmniejsza się do minimum w stolcu, co powoduje jego drastyczną zmianę koloru. W rzeczywistości choroby wątroby, takie jak żółtaczka, mogą być dobrą okazją do wzmocnienia tego narządu, ponieważ uświadamiają nam, że organ ten potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Na wątrobę korzystnie działają gorzkie zioła, na przykład aloes, kurkuma, mniszek, łopian, szczaw kędzierzawy, goryczka, berberys, gorzknik, katuka, bhringaraj czy punarnava. Zazwyczaj zaleca się zmianę ziół lub mieszanek na inne po krótkim okresie zażywania (1-3 miesięcy).

Aloes stymuluje prawidłową pracę układu immunologicznego. Z kolei inulina ma właściwości prebiotyczne – stymuluje wzrost korzystnej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym, a zatem jest korzystna dla usprawnienia pracy wątroby.

Zalecane są też preparaty zawierające żelazo, które wzmacniają krew, ponieważ usuwają pitta z wątroby. Aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie wątroby, należy zrównoważyć zaburzoną doszę pitta, której siedzibą jest wątroba.

Na pieczenie skóry, które często towarzyszy chorobom wątroby, szczególnie wskazane jest zioło neem.

Prosty i skuteczny środek na łagodzenie wątroby można przygotować, mieszając łyżeczkę sody oczyszczonej z kilkoma łyżeczkami odtłuszczonego jogurtu (a jeszcze lepiej świeżej maślanki), i przyjmować go dwa razy dziennie.

Ajurweda w celu wyjaśnienia posługuje się przykładem pompy nawadniającej ziemię. Jeśli obecne są ziarna choroby, to niewłaściwa dieta lub styl życia pomagają w ich rozwoju. Sposobem na uniknięcie choroby jest nieodżywianie jej, to znaczy niespożywanie wysokotłuszczowych, przetworzonych i bogatych w cukry produktów.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl