Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • produkty ajurwedyjskie
  • medycyna alternatywna
  • aromaterapia
produkty ajurwedyjskie
Jak stosować zapachy?

W cyklu „Zapachy roślin” pisaliśmy o historii aromaterapii, o leczniczym działaniu zapachów oraz o wpływie zapachów na poszczególne dosze. W tej części – jak aplikować zapachy, czyli rozpylacz, kadzidełko, kosmetyki, a może perfumy?

Kadzidełko to jeden z najstarszych sposobów wykorzystania zapachów. Zioła suszy się i stosuje pojedynczo lub w mieszance, aby uzyskać różne efekty zapachowe i terapeutyczne.

W czasie odprawiania rytuałów rdzennych Indian amerykańskich pojedyncze zioła, takie jak szałwia lub słodka trawa, są prasowane do postaci patyczków, bloczków lub wiązek.

W tradycji orientalnej pożądana substancja aromatyczna jest przetwarzana do postaci sproszkowanej, a następnie wytwarza się z niej kadzidełko w formie laski, stożka lub proszku, którym posypuje się węgiel drzewny.

Tradycyjne kadzidełka stosuje się do medytacji i modlitwy, ale można też dzięki nim w każdej chwili zapewnić sobie spokojną i relaksującą atmosferę w pomieszczeniu. Są także specjalne kadzidełka lecznicze, o których informacje można znaleźć przede wszystkim w tybetańskich źródłach ajurwedyjskich.

Aromatyczna ceramika to małe gliniane buteleczki, które zawierają wystarczającą ilość olejku, aby zapach roznosił się w samochodzie, na półce z pościelą lub w szafie.

Ceramiczny rozpylacz działa dzięki temu, że świeczka podgrzewa roztwór wody i esencji zapachowych w naczyniu, które znajduje się nad nią. Łagodny i cichy, jest szczególnie użyteczny, kiedy wskazana jest spokojna, odprężająca atmosfera. Jest odpowiedni podczas masażu, nauki, medytacji i kiedy kładziemy się spać.

Nakładki na żarówkę są zrobione z tektury lub ceramiki nasączanej esencją zapachową. Kiedy żarówka, na którą są nałożone, zapala się, jej ciepło powoduje, że aromat zaczyna się unosić w powietrzu.

Kosmetyki – oleje, balsamy, szampony, odżywki, kąpiele parowe, sole kąpielowe, żele do kąpieli itp. Esencje zapachowe mają unikalną zdolność do przenikania przez wszystkie warstwy skóry, a zatem bardzo skutecznie nawilżają, leczą i regenerują skórę. Ponadto esencje z łatwością można zmieszać ze wszystkimi kosmetykami naturalnymi, takimi jak oleje, balsamy i mydła, aby ich skuteczność była jeszcze większa.

Rozpylacz to niewielkie urządzenie, które składa się z elektrycznej pompki, pojemnika na olejek i szklanego atomizera, który rozpyla mikrocząsteczki esencji zapachowej w powietrzu. Cząsteczki są tak małe, że pozostają zawieszone w powietrzu i oczyszczają, perfumują i zmieniają atmosferę w pomieszczeniu, wpływając na każdego, kto do niego wejdzie. Ponieważ pracują głośno i dość szybko napełniają pomieszczenie zapachem, zwykle używa się ich jedynie przez krótki czas.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl