
W cyklu „Zapachy roślin” pisaliśmy o historii aromaterapii, o leczniczym działaniu zapachów oraz o wpływie zapachów na poszczególne dosze. W tej części – jak aplikować zapachy, czyli rozpylacz, kadzidełko, kosmetyki, a może perfumy?
Kadzidełko to jeden z najstarszych sposobów wykorzystania zapachów. Zioła suszy się i stosuje pojedynczo lub w mieszance, aby uzyskać różne efekty zapachowe i terapeutyczne.
W czasie odprawiania rytuałów rdzennych Indian amerykańskich pojedyncze zioła, takie jak szałwia lub słodka trawa, są prasowane do postaci patyczków, bloczków lub wiązek.
W tradycji orientalnej pożądana substancja aromatyczna jest przetwarzana do postaci sproszkowanej, a następnie wytwarza się z niej kadzidełko w formie laski, stożka lub proszku, którym posypuje się węgiel drzewny.
Tradycyjne kadzidełka stosuje się do medytacji i modlitwy, ale można też dzięki nim w każdej chwili zapewnić sobie spokojną i relaksującą atmosferę w pomieszczeniu. Są także specjalne kadzidełka lecznicze, o których informacje można znaleźć przede wszystkim w tybetańskich źródłach ajurwedyjskich.
Aromatyczna ceramika to małe gliniane buteleczki, które zawierają wystarczającą ilość olejku, aby zapach roznosił się w samochodzie, na półce z pościelą lub w szafie.
Ceramiczny rozpylacz działa dzięki temu, że świeczka podgrzewa roztwór wody i esencji zapachowych w naczyniu, które znajduje się nad nią. Łagodny i cichy, jest szczególnie użyteczny, kiedy wskazana jest spokojna, odprężająca atmosfera. Jest odpowiedni podczas masażu, nauki, medytacji i kiedy kładziemy się spać.
Nakładki na żarówkę są zrobione z tektury lub ceramiki nasączanej esencją zapachową. Kiedy żarówka, na którą są nałożone, zapala się, jej ciepło powoduje, że aromat zaczyna się unosić w powietrzu.
Kosmetyki – oleje, balsamy, szampony, odżywki, kąpiele parowe, sole kąpielowe, żele do kąpieli itp. Esencje zapachowe mają unikalną zdolność do przenikania przez wszystkie warstwy skóry, a zatem bardzo skutecznie nawilżają, leczą i regenerują skórę. Ponadto esencje z łatwością można zmieszać ze wszystkimi kosmetykami naturalnymi, takimi jak oleje, balsamy i mydła, aby ich skuteczność była jeszcze większa.
Rozpylacz to niewielkie urządzenie, które składa się z elektrycznej pompki, pojemnika na olejek i szklanego atomizera, który rozpyla mikrocząsteczki esencji zapachowej w powietrzu. Cząsteczki są tak małe, że pozostają zawieszone w powietrzu i oczyszczają, perfumują i zmieniają atmosferę w pomieszczeniu, wpływając na każdego, kto do niego wejdzie. Ponieważ pracują głośno i dość szybko napełniają pomieszczenie zapachem, zwykle używa się ich jedynie przez krótki czas.
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.