Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zalecenia
  • regeneracja
  • zdrowy sen
sen, ayurveda, ajurweda,
Jak spać, by zregenerować organizm i być gotowym na nowy dzień?

Sen w ajurwedzie porównywany jest do matki, która troszczy się, odżywia i dba o rozwój swojego dziecka. Esencją snu jest bezruch – bezruch ciała wraz z wyciszeniem umysłu, który powiązany jest z doszą kapha. Najkorzystniej jest wcześnie kłaść się spać i wcześnie wstawać.

 

 

Dziesięciominutowe drzemki w ciągu dnia są zalecane dla osób typu wata. Długie drzemki są dozwolone dla wszystkich w pełni lata, kiedy dni są gorące, a noce krótkie. W innych przypadkach sen za dnia nasila doszę kapha. Jedynie osoby bardzo młode, bardzo stare, skrajnie wyczerpane oraz zmęczone seksem, używkami, chorobą, podróżą, przepracowaniem lub innymi stresującymi czynnikami fizycznymi i emocjonalnymi mogą pozwolić sobie na popołudniową drzemkę, dłuższą niż 10–15 minut.  Można też przespać się przed jedzeniem, gdy cierpimy na ostrą niestrawność, lecz zazwyczaj sen w ciągu dnia przyczynia się do powstania toksyn - ama.

Najkorzystniej jest wcześnie kłaść się spać i wcześnie wstawać. Wieczór to pora kapha – czas, kiedy w naturalny sposób wyciszamy się i przygotowujemy do wypoczynku. Przesiadywanie do późna, po północy nasila zarówno pitta, jak i wata. Północ to pora pitta, dlatego szczególnie osoby pitta powinny już wtedy spać, bo w przeciwnym razie poczują głód i pokusę, by coś zjeść. Osoby typu pitta niekiedy budzą się w nocy z powodu głodu lub, jeśli mają wrzody. Wata utrudnia głęboki sen w godzinach, które kontroluje, czyli przed świtem. Osoby typu wata powinny kłaść się wcześnie spać, dzięki czemu dosza kapha pomoże im spać głęboko aż do czasu przebudzenia ich przez doszę wata. Nie należy spożywać posiłku sycącego ciało lub umysł później niż dwie godziny przed snem. Trzeba zakończyć wszystkie fizyczne i umysłowe procesy trawienia, zanim położymy się spać. Przed snem można medytować lub pić zioła uspokajające, takie jak waleriana. Na osoby typu wata korzystnie działa kubek ciepłego mleka ze szczyptą szafranu.

Zobacz książki o ajurwedziezielonysklep.com 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę, Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl