Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • receptury kwiatowe
  • wina aromatyzowane
  • wino
  • z chryzantem
Jak przyrządzać wina aromatyzowane?

Kwiaty, zachwycają, kuszą, są symbolem zachwytu i szacunku. Stosowane w kuchni, zadowalają zmysły węchu, smaku i wzroku. Są też interesująca z punktu widzenia właściwości odżywczych. Nadają charakter i aromat winom, likierom, nalewkom od wieków. Jak je stosować? 

 

 

 

Wina aromatyczne

Do win aromatycznych używamy zwykle liści, owoców czy ziaren, rzadziej kwiatów. Grecy i Rzymianie dodawali przyprawy i aromaty bezpośrednio do amfor, by polepszyć smak wina, prawdopodobnie bardzo kwaśnego. W średniowieczu również stosowano podobne receptury. Niektóre przepisy na aromatyzowane wina z przyprawami, korzeniami czy korami przetrwały do dziś np. retsina – z dodatkiem żywicy sosny, sangria, wermut.

Aby otrzymać wina kwiatowe typu aperitif, wystarczy macerować kwiaty, najlepiej wonne, w białym winie (jaśmin, wiązówka błotna), czerwonym (wrzos, barwinek, fiołek) lub różowym (róża, wiśnia) przez wiele dni. Następnie przecedzić i nie słodzić, ewentualnie odrobinę.

Wino z chryzantem

Wino z chryzantem, znane w Chinach, produkuje się od starożytności. Było pite, i nadal jest, w dzień Święta Podwójnej Dziewiątki (przypada na 9. dzień 9. Miesiąca księżycowego). By je wytworzyć, należy macerować rozwinięte kwiaty chryzantem wraz z łodygami w wódce ryżowej lub kukurydzianej. Przechowane do następnego roku, stanie się napojem sfermentowanym i wystarczy go tylko przefiltrować przed konsumpcją.

Likiery są mocniejsze od win i mogą być, podobnie jak wina, aromatyzowane kwiatami. Nazywamy je także likierami, a czasami winami słodkimi. Aby je przyrządzić, wino całkowicie lub częściowo zastępujemy alkoholem owocowym o mocy 40%.

 

Opracowanie na podstawie:

Księga kwiatów jadalnych. 300 przepisów, historia roślin. Mireille Gayet, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl