Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna alternatywna
  • herbaty organiczne
  • dieta ajurwedyjska
ajurweda Kraków
Jak przygotować organizm do jesieni

Z perspektywy ajurwedy równowaga i zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu zależą od naturalnych zmian pór roku. Możemy minimalizować skutki tego procesu poprzez wprowadzenie zmian w naszej diecie.

Jak zmodyfikować nasz styl życia, aby najlepiej przystosować się do jesiennej aury?

Jeśli w przyrodzie następują zmiany z upalnego lata na zimne noce i poranki, to oznacza, że element pitta słabnie, a w naturze zaczyna dominować element wata. Element wata, składający się z żywiołu powietrza i eteru, sprawia, że nasze ciało czuje chłód, lekkość, suchość i ruch. Każda z pór roku niesie z sobą jeden lub więcej elementów oraz dosz (kapha, pitta, wata), które dominują w danym czasie.

Jesienią przybiera na sile dosza wata. Element wata stanowi bardzo istotny składnik każdego z nas. Osoby z dominującym elementem wata będą doświadczać silniej wszystkich cech tej doszy właśnie jesienią, a nie w czasie innych pór roku. Zaburzenia wata objawiają się w postaci suchej skóry, bolących stawów lub „trzaskających” kości, a także gazów czy zaburzeń nerwowych. Kiedy robi się chłodniej, wszystkie te objawy nasilają się.

Liczba pogryzień przez komary, pokrzywek, poparzeń słonecznych – typowe przejawy pitta – zmniejsza się w miarę przemijania słonecznych dni pory letniej. Pojawiają się pierwsze objawy nadchodzącej nowej pory roku: lekka nerwowość, delikatny niepokój, problemy z przystosowaniem się do nowego typu pogody po słonecznym lecie.

Siedziba wata znajduje się w miednicy. Na poziomie energetycznym w tej części ciała są umiejscowione pierwsza i druga czakra, związane z przetrwaniem i bezpieczeństwem – naszymi podstawowymi potrzebami. Jesień to dobry czas na ocenę, czy te potrzeby są dobrze zaspokajane zarówno na poziomie osobistym, jak i ogólnym. W tym czasie osoby o konstytucji wata mogą sobie wyraźnie uświadamiać, co pomaga im poczuć się pewnie i co mają zrobić, by osiągnąć bezpieczeństwo.

Okres przesilenia jesiennego jest czasem bardzo szczególnym i zdecydowanie krytycznym, jeśli chodzi o stan zdrowia, obecny i przyszły. W tym przełomowym okresie nieraz pojawia się kryzys – czy to fizyczny, czy psychiczny.

Osoby pitta i kapha odetchną z ulgą, że największa wilgotność i upał dobiegły już końca, wata natomiast będą z pewnością żałowały przemijającego ciepła lata i jego wilgoci. Nastał czas, by czerpać składniki odżywcze z nasion roślin, które zasialiśmy tego roku, i pójść naprzód.

Biorąc pod uwagę naszą dietę, nastał dobry czas, by ocenić, czy to, co do tej pory robiliśmy w kwestii naszego odżywiania, naprawdę działa. Bez względu na typ budowy wszyscy potrzebujemy więcej ciepła, wilgotności i dobrze nawilżonych potraw, powinniśmy też położyć większy nacisk na smaki słodki, kwaśny i słony.

Na szczęście jesień znowu inspiruje nas do przyrządzania posiłków po lecie spędzonym na lenistwie. Naturalna skłonność do gotowania jest niezbędna do ustabilizowania wata, zwłaszcza za sprawą spożywania produktów związanych z elementem ziemi, takich jak: gotowane ziarna, warzywa i lekkie białka (ze względu na ich wartości odżywcze). Kardamon – słodki, rozgrzewający, a jednocześnie pobudzający – jest idealną przyprawą dla tej pory roku.

 

Opracowania na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl