Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • receptura ajurwedyjska
  • przepis na
  • ghee
  • masło klarowane
Jak przygotować ghee?

Ghee – masło klarowane – to bardzo ceniony w ajurwedzie tłuszcz i bardzo często stosowany w różnych recepturach ziołowych.  Pełni wiele funkcji prozdrowotnych. Odżywia organizm na wielu poziomach. Wzmacnia trawienie i przyswajanie substancji pokarmowych. Poprawia pamięć, stymuluje odporność organizmu, odmładza. Warto go stosować na co dzień, a jak go przygotować?

 

Przepis na ghee

Aby przygotować ghee, ogrzewaj 45 dkg świeżego, niesolonego masła na średnim ogniu przez około 15 minut. Masło stopi się i zacznie wrzeć. W miarę wrzenia na powierzchni będzie tworzyć się piana. Nie usuwaj jej, ponieważ są w niej zawarte substancje lecznicze. Zmniejsz ogień. Masło zmieni kolor na złotożółty i będzie zapachem przypominać popcorn. Kiedy kropla wody wpuszczona do masła będzie wydawać trzaskający dźwięk, wówczas ghee jest gotowe. Odstaw je, by się schłodziło, a następnie przelej przez sitko do pojemnika.

Ghee można przechowywać poza lodówką.

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie, David FrawleyVasant Lad, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl