
W poprzedniej części artykułu pisaliśmy, jak za pomocą naturalnych metod poradzić sobie podczas ciąży z obrzękami nóg, skurczami mięśni i przeziębieniem. W tej części piszemy, jak obniżyć gorączkę oraz co poradzić, gdy pojawiają się problemy skórne. Przeczytaj.
Gorączka
Przeziębienia, infekcje czy zakażenia mają różny przebieg, zależy od organizmu chorego. Gorączka w ciąży staje się niebezpieczna, gdy przekracza 38 stopni C. Przy gorączce będącej objawem, a nie samodzielną chorobą, konieczna staje się zatem konsultacja z lekarzem, aby uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia płodu i po zdiagnozowaniu jej przyczyny zastosować kompleksową kurację.
Gorączka spadnie po wypiciu 1 filiżanki ciepłej herbatki z tulsi.
Rekomenduje się napój imbirowy (1 łyżeczka proszku z imbiru na 5 szklanek wody) lub napój z gotowanych 10 minut w szklance wody przypraw: po 1 łyżeczce kminu, kolendry i kopru włoskiego.
Mikstura z 2 fig, 1 łyżeczki miodu i korzenia lukrecji (zaparzonego) spożywana codziennie rano dodaje sił, łagodzi suchy kaszel i obniża gorączkę. Po jej zjedzeniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny.
Na wysoką gorączkę pomaga 1 filiżanka soku z 1/2 łyżeczki sproszkowanego kminu i 1 łyżeczką cukru palmowego.
Herbatka z nasion kminu, kolendry i kopru włoskiego (w równych ilościach) jest całkowicie bezpieczna i skuteczna.
Gorączkę złagodzi wdychany napar z 2 kroplami olejku lawendowego i 1 kroplą olejku rumiankowego.
Problemy ze skórą
U kobiet ciężarnych szczególne znaczenie ma jakość dobieranych kosmetyków, gdyż wszystkie substancje, z którymi ma kontakt skóra matki, w jakimś stopniu dostają się do płodu.
Skóra sucha
Szczególnie podatne na wysuszenie skóry są kobiety w ciąży z przewagą doszy waty. Co zrobić, by złagodzić objawy? Skórę powinno się masować olejem dopasowanym do konstytucji psychosomatycznej (typ wata – olej sezamowy, typ pitta – olej słonecznikowy lub kokosowy, typ kapha – olej kukurydziany).
Pryszcze i krosty
Dużą rolę w tworzeniu się pryszczy, szczególnie na twarzy, odgrywają hormony. Drugą istotną kwestią jest spowolniony metabolizm.
Sposoby na naturalną, zdrową skórę:
Należy poświęcić 10 minut rano i wieczorem na oczyszczenie skóry twarzy, jej masaż i nawilżenie. Naturalnym produktem oczyszczającym i nawilżającym zarazem są oleje odpowiednie dla danej doszy; również olej jojoba i arganowy nadają się dla wszystkich dosz.
Jeśli skóra jest blada, może to świadczyć o braku żelaza. Należy wprowadzić do diety więcej produktów zawierających ten pierwiastek.
Temperaturę wody powinno również dostosowywać się do konstytucji. Kobieta pitta swobodnie poczuje się, biorąc prysznic w chłodnej wodzie, natomiast typy wata i kapha muszą myć się w wodzie cieplejszej.
Przeczytaj także:
Jak przetrwać ciążowe dolegliwości - część 1
Jak przetrwać ciążowe dolegliwości - część 2
Opracowanie na podstawie:
Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.