Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ciąża
  • świadome macierzyństwo
  • książki ajurwedyjskie
  • poród
świadome macierzyństwo
Jak przetrwać ciążowe dolegliwości - cz. 3

W poprzedniej części artykułu pisaliśmy, jak za pomocą naturalnych metod poradzić sobie podczas ciąży z obrzękami nóg, skurczami mięśni i przeziębieniem. W tej części piszemy, jak obniżyć gorączkę oraz co poradzić, gdy pojawiają się problemy skórne. Przeczytaj.

 

Gorączka

Przeziębienia, infekcje czy zakażenia mają różny przebieg, zależy od organizmu chorego. Gorączka w ciąży staje się niebezpieczna, gdy przekracza 38 stopni C. Przy gorączce będącej objawem, a nie samodzielną chorobą, konieczna staje się zatem konsultacja z lekarzem, aby uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia płodu i po zdiagnozowaniu jej przyczyny zastosować kompleksową kurację.

Gorączka spadnie po wypiciu 1 filiżanki ciepłej herbatki z tulsi.

Rekomenduje się napój imbirowy (1 łyżeczka proszku z imbiru na 5 szklanek wody) lub napój z gotowanych 10 minut w szklance wody przypraw: po 1 łyżeczce kminu, kolendry i kopru włoskiego.

Mikstura z 2 fig, 1 łyżeczki miodu i korzenia lukrecji (zaparzonego) spożywana codziennie rano dodaje sił, łagodzi suchy kaszel i obniża gorączkę. Po jej zjedzeniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny.

Na wysoką gorączkę pomaga 1 filiżanka soku z 1/2 łyżeczki sproszkowanego kminu i 1 łyżeczką cukru palmowego.

Herbatka z nasion kminu, kolendry i kopru włoskiego (w równych ilościach) jest całkowicie bezpieczna i skuteczna.

Gorączkę złagodzi wdychany napar z 2 kroplami olejku lawendowego i 1 kroplą olejku rumiankowego.

 

Problemy ze skórą

U kobiet ciężarnych szczególne znaczenie ma jakość dobieranych kosmetyków, gdyż wszystkie substancje, z którymi ma kontakt skóra matki, w jakimś stopniu dostają się do płodu.

Skóra sucha

Szczególnie podatne na wysuszenie skóry są kobiety w ciąży z przewagą doszy waty. Co zrobić, by złagodzić objawy? Skórę powinno się masować olejem dopasowanym do konstytucji psychosomatycznej (typ wata – olej sezamowy, typ pitta – olej słonecznikowy lub kokosowy, typ kapha – olej kukurydziany).

Pryszcze i krosty

Dużą rolę w tworzeniu się pryszczy, szczególnie na twarzy, odgrywają hormony. Drugą istotną kwestią jest spowolniony metabolizm.

Sposoby na naturalną, zdrową skórę:

Należy poświęcić 10 minut rano i wieczorem na oczyszczenie skóry twarzy, jej masaż i nawilżenie. Naturalnym produktem oczyszczającym i nawilżającym zarazem są oleje odpowiednie dla danej doszy; również olej jojoba i arganowy nadają się dla wszystkich dosz.

Jeśli skóra jest blada, może to świadczyć o braku żelaza. Należy wprowadzić do diety więcej produktów zawierających ten pierwiastek.

Temperaturę wody powinno również dostosowywać się do konstytucji. Kobieta pitta swobodnie poczuje się, biorąc prysznic w chłodnej wodzie, natomiast typy wata i kapha muszą myć się w wodzie cieplejszej.

 

Chcesz zadbać o siebie podczas ciąży? Dobrą żywność, z której skomponujesz pyszne i zdrowe posiłki – znajdziesz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Jak przetrwać ciążowe dolegliwości - część 1

Jak przetrwać ciążowe dolegliwości - część 2

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl