Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • potrawy rozgrzewające
  • zdrowy styl życia
  • produkty ajurwedyjskie
zdrowa dieta
Jak podnieść poziom energii zimą

Natura obdarzyła nas bogactwem naturalnych środków, które mają działanie prozdrowotne. Brakuje ci energii w codziennym życiu? Odczuwasz zmęczenie, rezygnację, brak ci motywacji do działania? Miód, amla, granat, trawa pszeniczna, lukrecja, tulsi, zioła - wypróbuj naturalne specyfiki na zwiększenie energii.

Miód z natury posiada właściwości odmładzające. Zachowuje działanie każdego leku, z którym się go miesza, dlatego jest ceniony jako najlepszy ze wszystkich nośników substancji leczniczych i odmładzających.

Dodanie surowego, niefiltrowanego miodu do herbatki ziołowej sprawia, że aktywne składniki zioła dostają się do organizmu. Ponieważ jednak ogrzewanie miodu powoduje, iż nabiera on szkodliwych cech, powinien być dodawany już po zaparzeniu herbaty i ochłodzeniu jej do temperatury, w jakiej zostanie wypita.

Maślanka ze szczyptą sproszkowanego imbiru i kminu poprawia trawienie.

Granat to szczególne owoc, zalecany w przypadku osłabienia i zmęczenia.

Trawa pszeniczna, aloes, święta bazylia i sok z liści neem to najlepsza terapia wzmacniająca.

Amla to najlepsze zioło odmładzające, niezależnie od tego, w jakiej postaci się je przyjmuje.

Brahmi to zioło poprawiające pamięć, koncentrację i zdolności umysłowe.

Sproszkowana ashwaganda i zioło shatavari to najlepsze afrodyzjaki, które podnoszą poziom energii.

Rozgnieć siedem ziaren czarnego pieprzu i zmieszaj otrzymany proszek z miodem. Czarny pieprz ma właściwości wysuszające i jest dobrym środkiem odmładzającym dla osób o słabych płucach, które często są zablokowane przez kapha. Działa korzystniej w przypadku typów kapha, wata-kapha oraz pitta-kapha niż w przypadku wata i pitta.

Zamocz w wodzie na całą noc garść ciecierzycy. Następnego ranka po obraniu ze skórki wolno przeżuwaj i połykaj ziarna. Można popić je wodą, w której moczyła się ciecierzyca. Praktyka ta sprawdza się w szczególności wtedy, gdy ma się słaby żołądek.

Podgrzej szklankę mleka z łyżeczką sproszkowanego korzenia lukrecji, nie doprowadzając do wrzenia. Pij ten napój dwa razy dziennie. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, unikaj długotrwałego stosowania korzenia lukrecji, gdyż może doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie. Korzeń lukrecji wpływa szczególnie dobroczynnie na organy seksualne. 

Tulsi, zwane także świętą bazylią, jest uważane za roślinę o niezwykle silnej energii zdolnej do wyleczenia niemal każdej choroby, w tym także niektórych postaci raka. Doskonale leczy gorączkę. Aby zapobiec zaburzeniom równowagi dosz u osób wata i kapha, można co rano przyjmować 25 ml soku ze świeżych listków.

 

Zioła ajurwedyjskie na różne dolegliwości znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Potrawy rozgrzewające i chłodzące

Poziom energii a dosze

Zjada Cię stres? Zadbaj o dietę

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2013.

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl