Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • pielęgnacja skóry
  • kosmetyki naturalne
  • produkty ajurwedyjskie
  • marka Lavera
skóra, oczyszczanie, nawilżanie
Jak pielęgnować skórę jesienią

Istnieje tylko kilka olejków eterycznych, które można stosować bezpośrednio na skórę. To olej z rumianku, lawendy, róży, drewna sandałowego i krwawnika. Jakie olejki są najlepsze dla skóry jesienią? Jakie olejki są wskazane dla skóry suchej, tłustej, wrażliwej? Sprawdź.

Olejki eteryczne możesz dodawać do używanych kremów lub balsamów. Możesz też wybrać stosowny dla swojej skóry olej roślinny, dzięki czemu stworzysz nawilżający olej specjalnie dla siebie. Dla doszy wata dobre są wszystkie oleje roślinne, ale najlepsze jest sezamowy i z orzechów laskowych.

Osoby pitta są bardziej wrażliwe – lepsze dla nich są: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy i kokosowy. Osoby kapha potrzebują najmniej olejów, ale dla nich wskazane są oleje rozgrzewające, takie jak migdałowy czy gorczycowy. Olej jojoba jest doskonały dla wszystkich typów.

Nigdy nie aplikuj na skórę niczego, co ma zjełczały zapach. Może pomyślisz sobie: „Nie chcę tego marnować, skoro zapłaciłam, to zużyję”. Jednak stosowanie zjełczałych olejów przyspiesza starzenie się skóry, dlatego należy ich unikać.

 

Pamiętaj:

Skóra osób o doszy wata jest sucha, łuszcząca się, pękająca, pomarszczona, cienka, zimna, szorstka. Korzystnie wpływają na nią olejki redukujące wata: rumiankowy, z szałwii muszkatołowej, geranium, lawendy, jaśminu, róży, drzewa różanego, drewna sandałowego i wetywerii.

Skóra osób o doszy pitta jest skłonna do podrażnień, trądziku, nadwrażliwości, a pomóc jej mogą takie olejki eteryczne, jak rumianek pospolity, geranium, jaśmin, lawenda, róża, drzewo różane, drewno sandałowe, mięta pieprzowa. Kiedy skóra pitta przetłuszcza się, wskazane są następujące olejki: bergamotkowy, kamforowy, cedrowy, cyprysowy, geranium, jałowcowy, lawendowy, cytrynowy, z drzewa różanego, z drewna sandałowego i wetywerii.

Skóra osób o doszy kapha jest gładka, normalna i gruba, ale niekiedy krążenie krwi jest słabe, dlatego w razie lekkiego wychłodzenia i obrzęku pomocne będą olejki z brzozy, szałwii muszkatołowej, cyprysu, pomarańczy, rozmarynu, eukaliptusa  i jałowca.

Do skóry dojrzałej i starzejącej się – w takim przypadku zaleca się stosowanie olejku z rumianku, szałwii muszkatołowej, cyprysu, kadzidłowca, lawendy, kopru włoskiego, neroli, pomarańczy, róży, drzewa różanego, drewna sandałowego, wetywerii.

Na popękane naczynka pomogą olejki z rumianku pospolitego, róży, neroli, lawendy, nasion pietruszki i drzewa różanego.

 

Wypróbuj kosmetyki do pielęgnacji skóry marki Lavera. Sprawdź w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Wpływ doszy na skórę

Wanilia - pachnąca pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry z marką Patanjali

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl