
Jeśli chcemy mieć zdrowe włosy, bardzo ważna jest zrównoważona dieta bogata w białko, minerały i witaminy, zwłaszcza żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także niezbędne kwasy tłuszczowe.
Podobnie jak w przypadku skóry, zdrowie włosów pochodzi z wewnątrz organizmu. Składniki odżywcze to podstawa zdrowych włosów, ale aby działały skutecznie, muszą dotrzeć do cebulek.
Masaż głowy poprawia krążenie oraz odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, ułatwiając wzrost włosów. Jest przy tym jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej relaksujących doświadczeń. Tradycyjnie stosuje się w tym celu wiele różnych olejków ziołowych.
Najlepszym ziołem ajurwedyjskim wzmacniającym włosy jest bhringaraj. Olejek bhringaraj jest znany z tego, że przyciemnia włosy i zagęszcza je, oraz z tego, że likwiduje siwienie i leczy łysienie. Przy tym doskonale wzmacnia i odżywia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu.
Jeśli masz problem z suchymi włosami, regularnie masuj głowę ciepłym olejkiem z esencjami lawendy, geranium lub jałowca.
Unikaj szamponów z dodatkiem detergentów. Piana, jaką wytwarzają, ma niewiele wspólnego z działaniem oczyszczającym. Są to silne chemikalia, które niszczą zewnętrzną ochronną warstwę włosów i wysuszają skórę głowy.
Tradycyjnie do oczyszczania włosów bez zaburzania naturalnego funkcjonowania skóry głowy używano sproszkowanych ziół. Dostępne są także łagodne szampony zawierające naturalne zioła i ekstrakty z roślin.
Kosmetyki do pielęgnacji włosów to nie tylko szampony i odżywki, ale także olejki, które w Indiach stosowane są codziennie. Dbając o zdrowie i wygląd naszych włosów, my też możemy korzystać z wiedzy starohinduskiej.