Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • oczyszczanie
  • toksyny
  • niestrawność
  • organizm
Jak oczyścić organizm z toksyn

Jeśli masz język pokryty nalotem, czujesz się ociężały, a układ trawienny wciąż daje znać, że nie pracuje najlepiej, oznacza to, że w organizmie znajdują się toksyny. Zanim przystąpisz do oczyszczenia organizmu, trzeba określić, która z dosz jest najbardziej zaburzona.

Zazwyczaj świadczy o tym rodzaj niestrawności. Przy oczyszczaniu organizmu należy wziąć pod uwagę swoją konstytucję oraz pamiętać o kilku zasadach.

Pamiętaj, że zaburzenie doszy wata sprawia, że bardziej odczuwamy ostry ból, w szczególności kłujący lub przeszywający. Nadmiar doszy pitta powoduje stany zapalne lub gorączkę, tak jak w przypadku wrzodów. Natomiast nadmiar doszy kapha jest sprawcą zaflegmienia towarzyszącego zapaleniu oskrzeli lub zwiększonego tworzenia się śluzu.

Gdy ciało jest oczyszczone, można używać dowolnych olejków odpowiednich do swojej konstytucji i stanu. Kiedy jednak ciało pełne jest toksyn, zwykłe olejki jedynie pogłębią niedrożność. W takich przypadkach należy używać wyłącznie oleju rycynowego, aplikując go zewnętrznie na te części ciała, w których pojawił się ból lub stan zapalny wywołany obecnością toksyn. Olej rycynowy możesz zastosować też wewnętrznie, w ilości jednej łyżeczki z filiżanką mocnej herbaty ze sproszkowanego imbiru, co pozwoli usunąć toksyny z tkanek.

Oczyszczająco działa także regularne picie słabej herbaty z suszonego imbiru (do 1 łyżeczki na litr wody, taką herbatę należy gotować przez 20 minut). Możesz dodać do smaku kilka kropli soku z cytryny. Od czasu do czasu zrób sobie dzień diety złożonej z rzadkiego kleiku ryżowego przyrządzonego na wodzie lub chudym mleku.

Oczyszczaniu organizmu sprzyjają kuracje napotne. Przez pot wydalamy znaczną część toksyn, która zgromadziła się w organizmie. Kiedy w ciele pojawia się jakaś niedrożność spowodowana przez toksyny, zastosuj źródła suchego gorąca, takie jak sucha sauna, lub po prostu przykryj się ciepłym kocem, aby się dodatkowo rozgrzać bądź skorzystaj z termofora. Gdy toksyn jest niewiele, możesz wykorzystać wilgotne źródła gorąca, na przykład kąpiele parowe. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać źródeł ciepła bezpośrednio do oczu, serca i jąder.

Olejki i gorąco „rozmiękczają” ciało i pomagają poruszyć toksyny od dawna uwięzione w tkankach, dzięki czemu toksyny można łatwiej wydalić. Pamiętaj, żeby nie przystępować do żadnych zabiegów oczyszczających, zanim odpowiednio nie rozgrzejesz i nie nawilżysz swojego ciała. Nadużywanie pokarmów lub ostrych i rozgrzewających ziół, takich jak czosnek i pieprz kajeński, mogą zaburzyć proces oczyszczania równie mocno jak hamowanie naturalnych potrzeb, niewłaściwe łączenie pokarmów czy nadużywanie substancji pobudzających.

Znakomitym specyfikiem na oczyszczenie układu pokarmowego i usprawnienie trawienia jest triphala. To kompozycja złożona z trzech ziół, która przynosi ulgę w przypadku przewlekłych zaparć, stymuluje pracę jelit oraz efektywnie oczyszcza jelito grube. Triphala poprawia wchłanianie substancji odżywczych oraz ogólnie wzmacnia organizm. Warto pamiętać, że dobrze funkcjonujące jelita i oczyszczony układ trawienny sprzyjają wzrostowi odporności.

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl