Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zalecenia ajurwedyjskie
  • przeziębienie
  • dieta
  • zioła
receptury ajurwedyjskie, terapie ajurwedyjskie, przeziębienie,
Jak leczyć przeziębienia zgodnie z ajurwedą?

Przeziębienie to najpowszechniejsza dolegliwość. Jest to pierwszy etap choroby świadczący o luce w systemie obronnym naszego ciała, która może doprowadzić do wystąpienia innych chorób. Jest to brama dla wielu innych chorób wirusowych, w tym epidemii. Przeziębienie zwykle zaczyna się od głowy, gdzie przez usta, jamę ustną i narządy zmysłów mamy największy kontakt z patogenami zewnętrznymi.

 

 

Przeziębienie i grypa to zwykle choroby typu kapha (flegma); ich objawy także mają cechy tej doszy. Pojawia się duża ilość śluzu, katar, ból gardła, niedrożność, kaszel, ból ciała i głowy oraz dreszcze z gorączką.

Przy przeziębieniu zaleca się dietę łagodzącą kapha i usuwającą ama (odtruwającą). Dieta powinna być lekka, ciepła i prosta: na przykład zawierająca pełne zboża i warzywa gotowane na parze z przyprawami, w niewielkich ilościach. Trzeba unikać nabiału, szczególnie sera żółtego, jogurtu i mleka, a także pokarmów ciężkich, tłustych i wilgotnych, takich jak mięso, orzechy, chleb, ciasto, słodycze i słodkie soki owocowe. Głodówka może pomóc, jeśli pacjent nie jest zbyt słaby. Należy pić sok z cytryny i imbiru z ciepłą wodą oraz odrobiną miodu. Bardzo skuteczna jest herbatka ze świeżego imbiru lub innych przypraw, na przykład cynamonu, bazylii czy goździków.

Terapia ziołami polega na stosowaniu ziół napotnych, wykrztuśnych i przeciwkaszlowych, aby pobudzić pocenie się i wydalanie śluzu. Trzeba przywrócić krążenie obwodowe oraz usunąć chłód. Po wypiciu ciepłej herbaty ziołowej chory powinien się położyć do łóżka, przykryć ciepłym kocem i zacząć się lekko pocić.

Można też zastosować inne metody napotne, takie jak sucha sauna lub zabieg w specjalnej skrzyni do terapii napotnej (saunabox). Pacjent powinien się pocić lekko, należy unikać obfitych potów.

Najczęściej zalecane zioła ajurwedyjskie to imbir, cynamon, pippali, lukrecja, bazylia, goździki i mięta, preparaty zaś – proszek Sitopaladi lub proszek Talisadi zażywane z miodem lub ghee. Można też stosować toniki na płuca. Trzeba unikać ziół tonizujących, takich jak aśwagandha, śatawari lub żeń-szeń, ponieważ są one z natury ciężkie.

W medycynie chińskiej przeziębienie określa się jako zablokowanie powierzchni przez zimny wiatr i leczy za pomocą ostrych, ciepłych ziół, takich jak imbir lub cynamon. Zalecane preparaty to wywar z Ma Huang, o silnym działaniu napotnym, oraz wywar z kory cynamonu, o łagodnym działaniu napotnym. Są też skuteczne zachodnie zioła napotne, czyli szałwia, hyzop, tymianek, korzeń osha i woskownica.

 

Zobacz tulsi  zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Opracowanie na podstawie: Jak powstaje choroba?

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik, David Frawley, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl