Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • zdrowy styl życia
  • terapia kolorami
kolory a samopoczucie
Jak kolory oddziałują na umysł i ciało

Energia słońca daje moc wszystkim roślinom, zwierzętom i ludziom. W celach leczniczych w dawnych wiekach stosowano terapię słoneczną. Obecnie coraz częściej docenia się terapię kolorami. Światło jest jedną z sił natury mających najwyższe wibracje. Jak kolory oddziałują na nasz umysł i ciało? Sprawdź.  

Oczyszczenie i regeneracja

Poprzez zastosowanie koloru wprowadza się do ciała naturalną energię, która je oczyszcza, regeneruje i leczy. Siedem kolorów, które wspólnie tworzą białe światło, to: fioletowy, indygo, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony.

Pierwsze trzy kolory – fioletowy, indygo i niebieski – są kolorami zimnymi. Zielony należy do kolorów neutralnych i nie jest ani ciepły, ani zimny. Ostatnie trzy kolory – żółty, pomarańczowy i czerwony – są kolorami ciepłymi.

 

Jak oddziałują kolory?

Fioletowy – kolor ten rozluźnia mięśnie. Działa ponadto jak antybiotyk, pobudza wytwarzanie białych ciałek krwi oraz zmniejsza apetyt. Kolor indygo zmniejsza opuchliznę i ból oraz działa ujędrniająco na skórę. Niebieski leczy gorączkę, wywołuje regenerujący sen oraz pobudza szyszynkę.

Zielony uspokaja i wycisza ciało i umysł. Leczy nadciśnienie oraz uderzenia gorąca. Podnosi wibracje ciała, tak aby były wyższe niż wibracje choroby, oraz przywraca zdrowie. Pobudza przysadkę i chroni przed infekcjami. Kolor żółty pobudza układ nerwowy i czynności mózgu. Zwiększa pewność siebie, apetyt, otwarcie na wiedzę, a także wzmacnia wątrobę i woreczek żółciowy. Pomaga również rozpuścić złogi artretyczne.

Kolor pomarańczowy dodaje sił, pobudza i rozpala emocje oraz rozgrzewa gruczoły. Ponadto zwiększa pewność siebie i zdolność odnoszenia sukcesów, poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, pobudza laktację, przynosi ulgę przy wzdęciach oraz powolnym trawieniu. Jest skuteczny na bolesne miesiączki. Pomaga też zwalczać lęki i niepokoje. Noszenie pomarańczowego szala na szyi pozytywnie wpływa na dolegliwości tarczycy.

Kolor czerwony pobudza pracę serca oraz tętnic i napełnia ciało energią. Leczy anemię, słabe krążenie krwi oraz przeziębienie, ze względu na to, że zwiększa we krwi poziom żelaza i minerałów. Pozytywnie wpływa na nerki, nadnercza, wątrobę i serce. Szkodzi jednak osobom łatwo ulegającym emocjom.

Kolor różowy leczy problemy z miednicą oraz biodrami, a także bóle bioder i pośladków. Ponadto wzbudza w sercu uczucie życzliwości. Kolor cytrynowy oczyszcza i rozluźnia mięśnie. Pobudza grasicę i ma pozytywny wpływ na kości. Eliminuje przeziębienie oraz łagodzi napięcie mięśniowe.

Kolor purpurowy spowalnia pracę serca i łagodzi jego ból dzięki usprawnieniu odpływu żylnego. Zmniejsza sztywność, niedrożność spowodowaną pojawieniem się cyst i torbieli. Ponadto leczy zbyt obfite krwawienie miesiączkowe.

Zasadniczo leczenie kolorami nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Terapia ta w zasadzie nic nie kosztuje. Jeśli w twoim przypadku będzie skuteczna, podziel się swoimi doświadczeniami z przyjaciółmi.

 

Polecamy herbaty Everest Ayurveda – unikalne ajurwedyjskie mieszanki ziół na różne dolegliwości. Sprawdź w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Umysł w praktyce jogi 

Energia płynąca z natury

Jak walczyć z bezsennością

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjski masaż leczniczy. S.V.Govindan. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl