Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • medycyna ajurwedyjska
  • układ trawienny
  • oczyszczanie organizmu
oczyszczanie z toksyn
Jak funkcjonuje układ trawienny

Jak funkcjonuje nasz układ trawienny? Jak działa żołądek, a jak działa wątroba? Za co odpowiedzialna jest trzustka? Jak oczyścić jelita z toksyn? Jak utrzymać dosze w równowadze, aby działały na korzyść naszego układu pokarmowego? Białka, tłuszcze, węglowodany - gdzie są trawione? Sprawdź.

Każdy z narządów trawiennych spełnia odmienne funkcje. Trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej, w której pożywienie jest przeżuwane, a ptialina – enzym obecny w ślinie – rozpoczyna proces rozkładu pokarmu. Jeśli spożywamy skrobię w postaci tostów czy płatków śniadaniowych jednocześnie z pożywieniem kwasowym, na przykład sokiem pomarańczowym, którym popijamy posiłek, to ograniczamy jej trawienie.

Rezultatem tego mogą być gazy, niestrawność lub doznania tak subtelne, że lekceważone i niedostrzegane. Niewielka ilość kwaśnego smaku nie zaszkodzi nam, a nawet może stymulować trawienie, na przykład odrobina soku z cytryny w daniu z fasoli lub octu winnego w potrawie z zielonego groszku. Inne trudne do strawienia połączenia to: salsa z chipsami czy makaron z sosem pomidorowym.

Żołądek stanowi główne centrum trawienia białek. Kwas chlorowodorowy, będąc jednym z przejawów agni, zapoczątkowuje ten proces. Jako silny kwas rozkłada połączenia proteinowe, a także zabija bakterie i inne mikroby.

Żołądek wytwarza również odpowiednią ilość kwasu w odpowiedzi na pojawienie się rozmaitych protein. W zależności od tego, jakie proteiny znajdują się w naszym pożywieniu, wydzielana jest odpowiednia ilość kwasów w określonym czasie. Mędrcy ajurwedyjscy wieki temu zalecali, by nie łączyć ryb z nabiałem.

W czasie swoich eksperymentów nad odruchami warunkowymi dr Pawłow zaobserwował, że każdy z badanych produktów – mleko, ryby i mięso – potrzebuje do strawienia innej ilości oraz odmiennego stężenia kwasu w żołądku. Nie znając zaleceń ajurwedy, stwierdził, że pokarmy te trawi się lepiej, jeśli spożywane są oddzielnie.

Równowagę dosz widać bardzo wyraźnie na przykładzie pracy żołądka. Zbyt duża ilość kapha i śluzu powoduje, że trawienie będzie spowolnione i niepełne.

Zbyt mała ilość kapha lub/i zbyt duża pitta może sprawić, że ilość śluzu pokrywająca wewnętrzną powierzchnię żołądka będzie niewystarczająca, aby chronić żołądek przed uszkodzeniem przez jego własny kwas. W istocie wydzielany kwas żołądkowy jest bardzo palący. Jeśli błona żołądkowa nie jest odpowiednio nawilżona śluzem, może zostać wypalona przez kwas, co prowadzi do powstania wrzodów.

Skuteczną terapią w takim przypadku, oczywiście oprócz unikania mocno przyprawionych, słonych potraw i alkoholu, jest zwiększenie konsumpcji pełnoziarnistych, gotowanych zbóż. Skutecznie wpływają one łagodząco na żołądek, a jednocześnie powodują niewielkie wydzielanie kwasu żołądkowego.

Wbrew rozpowszechnionemu poglądowi żołądek nie trawi wszystkiego. Jedynie mała część procesu trawienia węglowodanów i tłuszczów odbywa się w żołądku. Tak naprawdę proces ten w większości zachodzi w jelicie cienkim przy współudziale wątroby i trzustki.

Jelito cienkie spełnia funkcje podobne do zjazdu na autostradzie (tzw. ślimaka). Główna trasa prowadzi z żołądka do jelita cienkiego i jelita grubego.  Istnieją jednak także inne drogi prowadzące do jelita cienkiego w postaci przewodu trzustkowego oraz kanału żółciowego (od wątroby i pęcherzyka żółciowego).

Jelito cienkie jest odpowiedzialne zarówno za wytwarzanie enzymów trawiących węglowodany, tłuszcze i białka, jak i przetwarzanie enzymów i żółci pochodzących z trzustki i wątroby. W ajurwedzie uważa się, że skutki przejadania się najbardziej oddziałują na jelito cienkie. Podobnie jak energia pitta, która stymuluje pracę jelita cienkiego, samo jelito cienkie odgrywa kluczową rolę w trawieniu, a nadmiar jedzenia znacznie opóźnia ten proces, powodując jego spowolnienie i utrudnienie.

Trzustka i wątroba spełniają w procesie trawienia istotną funkcję wspomagającą.  Trzustka wytwarza również enzymy podobne do tych obecnych w jelicie cienkim, które trawią tłuszcze, proteiny oraz węglowodany. Jej trzecia funkcja jest całkowicie odrębna od trawienia i polega na regulowaniu poziomu cukru we krwi. Często zamiłowanie do słodyczy może oznaczać potrzebę zrównoważenia trzustki przez dodatkowe przyjęcie chromu, cynku czy też produktów białkowych.

Proteiny to podstawowy budulec, z którego w jelicie cienkim oraz trzustce wytwarzane są enzymy trawienne. Osoby, które eliminują na pewien czas białka zawarte w takich produktach, jak fasola i orzechy, twierdzą, że gdy wracają do ich spożywania, mają dużo większe problemy z ich trawieniem, niż wtedy, kiedy z nich zrezygnowali.

Często zakłada się, że taka trudność w trawieniu oznacza, iż pożywienie jest zbyt ciężkie i powinno się go unikać. Nie musi to być prawda. Być może ilość przyjmowanych protein obniża się tak bardzo, iż enzymy trawienne nie są już dostarczane przez organizm w takiej ilości jak dotychczas – to klasyczny przykład, kiedy mamy zbyt mało drewienek, by rozniecić ogień (agni). W takim przypadku stopniowe zwiększanie ilości przyjmowanych protein w postaci łatwo przyswajalnego pożywienia, na przykład kiczadi, rosołu z miso, rosołu z kurczaka czy zielononiebieskich alg, zwykle wzmacnia trawienie.

Wątroba spełnia wiele funkcji. W procesie trawienia produkuje żółć. Sposobem na uniknięcie choroby wątroby jest niespożywanie wysokotłuszczowych, przetworzonych i bogatych w cukry produktów.

Tego typu produkty stymulują rozwój chorób nie tylko w wątrobie, ale także w jelicie grubym. Badania potwierdzają, iż produkty mało przetworzone, o niskiej zawartości tłuszczu, wysokobłonnikowe, przyczyniają się do utrzymania jelita w dobrym stanie oraz sprawiają, że jest ono mniej podatne na raka. Taka dietetyczna dyscyplina pozwala utrzymać czystość jelita grubego i nie przeciążać go zbyt dużą ilością śluzu oraz nieprzyjaznych bakterii (te dwa czynniki nawzajem stymulują się).

Jelito grube jest przede wszystkim odpowiedzialne za ponowne wchłanianie płynów i elektrolitów oraz pozbywanie się nieczystości. Co ciekawe, w nauce zachodniej potas jest uważany za najważniejszy czynnik w przyswajania wapnia. Potas musi zostać skutecznie wchłonięty przez okrężnicę – siedzibę wata, aby mógł redukować gospodarkę wapniem w kościach – innej siedzibie wata. Zbyt duża ilość śluzu i bakterii upośledza te funkcje, powodując zaburzenie wata i hamując absorpcję. Kiedy wata znajduje się w równowadze, wydalanie przebiega łagodnie, kiedy natomiast jest zaburzone, występują biegunka, zaparcia, gazy lub/i suchy stolec.

Z powyższych rozważań widać, jak duże znaczenie ma zdrowy przebieg trawienia oraz jak wiele zależy tu od nas samych.

 

Chcesz usprawnić trawienie? Chcesz delikatnie oczyścić organizm z toksyn? W zielonysklep.com znajdziesz bogatą gamę produktów, które pomogą utrzymać organizm w zdrowiu i równowadze. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Jak oczyścić organizm z toksyn 

Dobór odpowiednich ziół

Jak działa babka płesznik

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl