Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • olejki eteryczne
  • w aromaterapii
  • Marcel Lavabre
  • jak działają
Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne wpływają na nas na różnych poziomach, nie tylko fizycznie ale również na poziomie energetycznym i emocjonalnym. Każdy poziom działania synergicznie współgra z innymi i wzmacnia całościowy efekt. To sprawia, że aromaterapia jest tak wyjątkowa.

 

 

Aromaterapia różni się od innych metod leczenia tym, że działa na różnych poziomach, a każdy z nich funkcjonuje w synergii z innymi. Aromaterapia leczy objawy dzięki temu, że uwzględnia indywidualne cechy fizyczne, energetyczne i psychologiczne danej osoby.  Żadna inna sztuka uzdrawiania nie charakteryzuje się tak wszechstronnym i szerokim spektrum działania.

Działanie olejków eterycznych na skórę

Skóra stanowi barierę pomiędzy naszym ciałem a światem zewnętrznym, dlatego pochłania i filtruje elementy z powietrza oraz wchłania niewielką ilość powietrza (skóra oddycha). Absorbuje również wilgoć i inne substancje aplikowane na skórę. Poza tym musi powstrzymywać wnikanie zarazków i niepożądanych substancji, takich jak zanieczyszczenia. Ta podwójna funkcja skóry jest niezwykle ważna. Jednocześnie nasz organizm wydala wilgoć w celu regulacji temperatury ciała. Skóra wydziela łój – woskową substancję, której ciało używa jako środka ochronnego; poprzez gruczoły łojowe wydala również zbędne produkty przemiany materii. Olejki eteryczne pomagają skórze pełnić funkcję bariery ochronnej. Jest to bardzo istotna właściwość w odniesieniu do pielęgnacji skóry. Olejki eteryczne działają na skórę nadzwyczaj korzystnie i są niezwykle użyteczne w kosmetologii.

Działanie olejków eterycznych na poziomie energetycznym

Uważa się, że olejki eteryczne stanowią siłę życiową - energię rośliny. Dlatego są stosowane z dużą skutecznością w leczeniu metodami mającymi związek z pracą z energią, takimi jak akupresura, shiatsu, czy praca z czakrami. Określone olejki eteryczne są powiązane z poszczególnymi meridianami i czakrami. 

Działanie olejków eterycznych na poziomie emocjonalnym

Olejki eteryczne są przede wszystkim substancjami zapachowymi – lotnymi i jako takie oddziałują poprzez zmysł węchu bardzo głęboko na płaszczyźnie emocjonalnej. Właściwie dobranymi olejkami eterycznymi jesteśmy w stanie wpłynąć na nasze samopoczucie i nastrój.

Działanie olejków eterycznych na płaszczyźnie duchowej

Substancji wonnych używano do celów rytualnych od zarania dziejów. Było to zresztą jedno z ich pierwszych zastosowań. W kulturach tradycyjnych zapach pełnił funkcję łącznika pomiędzy człowiekiem a bogami. W większości starożytnych kultur zapachy uważano za dar od bogów. Szamani lub kapłani używali ich, aby rytuały ofiarne docierały do królestwa bogów. Również obecnie wszystkie religie stosują kadzidła i olejki zapachowe do odprawiania obrzędów i ceremonii. Olejki eteryczne, szczególnie te ekstrahowane z drewna i żywic, silnie otwierają psychikę i ułatwiają skupienie. Pomagają wzbudzić poczucie więzi, wspólnoty i uniesienia, a także aktywują to, co boskie w każdym z nas. Główne olejki służące do celów rytualnych to drewno sandałowe, czystek, mirra, kadzidło, benzoina, wetiweria, nard i róża.

 

Opracowanie na podstawie:

Olejki eteryczne w aromaterapii. Podręcznik dla praktyka, Marcel Lavabre, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl