Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • dosze test
  • książki o ajurwedzie
  • typy osobowości
ajurweda
Jak działają dosze?

Dosze w ajurwedzie to trzy podstawowe typy konstytucji człowieka. Wata pochodzi z eteru i powietrza, pitta z ognia i wody, zaś kapha z wody i ziemi. Za pomocą żywiołów i dosz w ajurwedzie określa się naturę każdego człowieka oraz ustala sposoby leczenia, które odpowiadają indywidualnym potrzebom.

Trzy dosze można rozpoznać dzięki ich cechom: wata jest sucha, zimna, lekka, ruchoma, subtelna, twarda, szorstka, zmienna i przejrzysta. To najsilniejsza ze wszystkich dosz. Sama w sobie jest siłą życiową, jej zaburzenie w największym stopniu przyczynia się do powstawania chorób. Kontroluje wszelkie ruchy zachodzące w ciele.

Pitta jest gorąca, lekka, płynna, subtelna, ostra, miękka i przejrzysta. Kontroluje gorąco, temperaturę i wszystkie reakcje chemiczne w organizmie. Kapha jest zimna, wilgotna, ciężka, powolna, ospała, statyczna, gęsta i nieprzejrzysta. Odpowiada za wagę, spójność i materię ciała.

Wata w stanie naturalnym podtrzymuje energię woli, wdechu, wydechu, ruchu, wyzwalanie impulsów, ostrość zmysłów. W nadmiarze wywołuje suchość, ciemne przebarwienia, pragnienie ciepła, dreszcze, wzdęcia, zaparcia, osłabienie, bezsenność, przytępienie zmysłów, niespójność mowy oraz zmęczenie.

Pitta w stanie naturalnym jest odpowiedzialna za trawienie, ciepło, percepcję wzrokową, głód, pragnienie, połysk skóry, inteligencję, determinację, odwagę i miękkość ciała. W nadmiarze powoduje żółte zabarwienie moczu, kału, oczu i skóry. Może wywoływać wilczy głód, duże pragnienie, poczucie pieczenia i zaburzenia snu.

Kapha w stanie naturalnym odpowiada za jędrność i stabilność, utrzymywanie równowagi płynów w organizmie, nawilżanie stawów oraz pozytywne emocje, takie jak spokój, miłość, wybaczenie. W nadmiarze osłabia siły trawienne, powoduje gromadzenie się flegmy i śluzu, wyczerpanie, poczucie ociężałości, bladość, odczucie chłodu, rozluźnienie stawów, trudności w oddychaniu, kaszel oraz nadmierną senność.

Siedzibami wata są okrężnica, biodra, uda, uszy i kości oraz zmysł dotyku. Jej główną siedzibą jest okrężnica, w której się gromadzi i wywołuje choroby oraz przez którą może być bezpośrednio wydalana z ciała.

Pitta zamieszkuje jelito cienkie, żołądek, pot, krew, osocze oraz zmysł wzroku. Jej główną siedzibą jest jelito cienkie, w którym się zbiera i przez które może być bezpośrednio usuwana z organizmu.

Kapha zamieszkuje klatkę piersiową, gardło, głowę, trzustkę, żebra, żołądek, osocze, tłuszcz, nos i język. Jej główną siedzibą jest żołądek, w którym się gromadzi i wywołuje choroby oraz przez który może być bezpośrednio wydalana z ciała.

 

Wypróbuj herbaty dla doszy wata, pitta i kapha – oparte na ajurwedyjskich recepturach. Herbaty Everest Himalaya – zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Cechy osobowości a dosze

Wpływ doszy na apetyt 

Zapachy a dosze

 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl