
Słuchaj swojego ciała. Dobrze jest nieco się rozruszać, ale nie rób niczego na siłę, jeśli czujesz ból. Bądź dla swojego ciała delikatny i łagodny. A przede wszystkim cokolwiek robisz, niech sprawia ci to przyjemność i stanie się naturalną częścią twojego codziennego lub tygodniowego rozkładu zajęć.
Bardzo istotne jest, aby program ćwiczeń sprawiał ci przyjemność i pozwalał uzyskać rezultaty, jakich pragniesz. Atmosfera w miejscu ćwiczeń jest równie ważna jak rodzaj ćwiczeń. Sprawdzaj, w jakich okolicznościach czujesz komfort, wsparcie i inspirację, aż znajdziesz to, co będzie dla ciebie najlepsze.
Życzliwy i posiadający wiedzę nauczyciel może być bardzo pomocny i inspirujący i stworzyć na zajęciach taką atmosferę, która sprzyja nabywaniu umiejętności szybciej niż wówczas, gdybyś przeczytał książkę lub obejrzał filmik.
Ćwicz, wykorzystując jedynie połowę swoich możliwości. Na przykład jeśli godzina tenisa wyczerpuje cię, graj pół godziny lub do chwili, aż się mocno spocisz. Ogranicz ilość ćwiczeń, kiedy jest bardzo gorąco lub bardzo zimno, aby zaoszczędzić energię. Staraj się równo oddychać podczas ćwiczeń. Wzmocni to płuca i organy trawienne, przez co znacznie poprawi koloryt i fakturę skóry.
Nigdy nie ćwicz, jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego, masz stan zapalny gdziekolwiek w ciele lub uskarżasz się na niestrawność. Jeśli cierpisz na przewlekły ból, artretyzm, chorobę stawów lub płuc, zwróć się o profesjonalną pomoc i ćwicz jedynie z wykwalifikowanymi instruktorami.
Podczas ćwiczeń noś wygodne ubranie zrobione z naturalnych włókien, aby skóra mogła oddychać, a delikatne energie mogły płynąć swobodnie. Podczas sportów aktywnych koniecznie noś dobre obuwie, aby chronić stopy.
Zobacz ksiązki o ajurwedzie w zielonysklep.com
Przeczytaj także: Ruszaj się, aby doskonale wyglądać i wspaniale się czuć
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda a uroda. Jak być pięknym, Melanie Sachs, zielone-wydawnictwo.pl