Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • ajurweda Kraków
  • książki ajurwedyjskie
  • zabiegi ajurwedyjskie
joga i ajurweda
Jak ćwiczyć jogę w starszym wieku

Nie musisz mieć wybitnej kondycji fizycznej, aby ćwiczyć jogę. Joga praktykowana w starszym wieku wspomaga równowagę organizmu, pozytywnie wpływa na kości i stawy. Dzięki asanom ciało nabiera większej elastyczności, umysł łatwiej się koncentruje, a emocje są zrównoważone. Jak poczuć przypływ energii? 

W starszym wieku zwykle dochodzi do sztywności mięśni i stawów, a ciało staje się coraz mniej elastyczne. Często brakuje też energii i wytrzymałości. Zanim zaczniesz wykonywać asany,  wycisz umysł i emocje oraz skoncentruj się na oddechu.

Stopniowo rozgrzewaj ciało i rozluźniaj stawy. Uważaj przy tym, aby wysiłek nie był nadmierny. Podczas praktyki asan starsze osoby powinny skupić się na obszarze miednicy. Warto skupić się, by uwolnić napięcia z bioder oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponieważ seniorzy cierpią często na sztywność, to praktyka jogi powinna mieć na celu zwiększenie ruchu i dopływ energii do zesztywniałych miejsc.

Dla seniorów dobre są pozycje siedzące, zwłaszcza te, które wzmacniają podbrzusze. Dzięki tym pozycjom można się wyciszyć, zwiększyć poczucie osadzenia. Doskonałe są też delikatne skręty kręgosłupa, a także pozycje stojące, w których kładzie się nacisk na siłę, spokój i równowagę. Podczas wykonywania asan pamiętaj cały czas o głębokim oddechu. Na koniec ćwiczeń pamiętaj o relaksacji – najlepiej w pozycji leżącej.

Po skończeniu ćwiczeń napij się gorącej ziołowej herbaty lub ciepłej wody z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu.

Jeśli cierpisz z powodu sztywności mięśni i stawów lub chorujesz na artretyzm, mogą pomóc zioła poprawiają elastyczność oraz regularny masaż olejkiem sezamowym. Korzystne są też zioła tonizujące, które dodają energii, zwłaszcza ashwagandha.

W praktykowaniu jogi równie ważna jest odpowiednia dieta. Dieta osób starszych powinna zapewniać siły witalne oraz harmonizować ciało i umysł. Spożywaj dużo owoców, zwłaszcza słodkich. Zalecane są produkty pełnoziarniste każdego rodzaju, zwłaszcza ryż, kasza i owies. Do potraw dodawaj zdrowe tłuszcze: orzechy i nasiona, takie jak migdały, orzechy pekan, orzechy nerkowca, pestki dyni czy pestki słonecznika. Zamiast masła używaj dobrej jakości tłuszcze pochodzenia roślinnego – olej sezamowy, olej lniany, olej kokosowy, oliwa z oliwek oraz ghee.

Jeśli uprawiasz jogę, pamiętaj też, aby do swoich potraw dodawać dużo przypraw i ziół, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ciała. Imbir, cynamon, kardamon, koper, kmin, kolendra, kurkuma, mięta, bazylia, kozieradka – tych przypraw nie powinno zabraknąć w jadłospisie jogina.

Unikaj wszelkich produktów sztucznych, przetworzonych oraz mrożonek. Jeśli spożywasz dużą ilość potraw smażonych twój układ trawienny nie będzie działał właściwie. Unikaj białego cukru, nie jedz potraw nieświeżych i wielokrotnie odgrzewanych, nie jedz w pośpiechu. Ociężałość, wzdęcia, kłucia w jamie brzusznej – to wszystko sprawi, że zawsze znajdziesz wymówkę, by odpuścić praktykę jogi.

Bądź świadomy i zdyscyplinowany. Pamiętaj, że joga to aktywny relaks, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Daje energię, witalność i bystrość umysłu. Pomaga skupić się  na tym, co w życiu ważne. Nie pozwala na stagnację.

Możesz zacząć ćwiczyć w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno, by się rozwijać.

 

Chcesz poczytać więcej na temat praktykowania jogi? Zajrzyj do naszych książek o jodze i zdrowej diecie - zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Joga dla doszy wata

Joga dla doszy pitta

Joga dla doszy kapha 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl