Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • ajurweda Kraków
  • kuchnia ajurwedyjska
  • ćwiczenia fizyczne
jak zdrowo schudnąć
Jak ćwiczyć, aby schudnąć

Warto pamiętać, że odchudzające działanie ćwiczeń w największym stopniu jest związane z ich częstotliwością, nie zaś długością czy intensywnością.  Codzienne spacery mogą zasadniczo wpłynąć na obniżenie wagi i ilość spalonych kalorii. Jak sprawić, by ruch stał się przyjemnością? Sprawdź.

Jeśli chcesz schudnąć i utrzymać właściwą wagę, ćwicz regularnie, ale niezbyt intensywnie oraz średnio długo.

Krótkie, intensywne treningi nie pozwalają spalić wystarczająco dużo kalorii. Nie należy przejmować się, ile „kalorii spalamy” podczas treningu. To tylko liczby. Program sattwiczny ma na celu wykorzystanie ćwiczeń do przestawienia metabolizmu w taki sposób, aby ciało wydatkowało energię w szybszym, bardziej naturalnym tempie. Nazywamy to resetem aktywności metabolicznej. Wiemy, że aktywność ta wzrasta i normalizuje się, kiedy wykonujemy niezbyt intensywne ćwiczenia, trwające średnio długo, z regularnymi i częstymi interwałami.

Wykonuj ćwiczenia przyjemne i dla ciała, i dla umysłu.

Korzystne działanie ćwiczeń dotyczy zarówno umysłu, jak i ciała. Jeśli chcemy uzyskać skutki zdrowotne w jednej dziedzinie (ciało), to nie możemy unieszczęśliwiać ani stresować innej sfery (umysł). Postaraj się nie traktować ćwiczeń jak uciążliwego obowiązku, do którego się zmuszasz. Unikaj nadmiernie energicznych i wyczerpujących ćwiczeń powodujących ból. Zmień sposób myślenia – niech aktywność fizyczna będzie wyczekiwaną częścią dnia. Dostosuj ćwiczenia fizyczne do swojej konstytucji (wata, pitta, kapha).

Ćwicz na poziomie 50 procent swojej maksymalnej wydolności.

To doskonała wskazówka dla osób o każdej konstytucji. Jeśli ćwicząc, jesteś w stanie podnieść ciężar o wadze około 70 kg, zacznij od 35 kg. Jeśli jesteś w stanie chodzić na bieżni najwyżej 60 minut, to na początku zacznij od 30 minut. Ćwiczenia na poziomie 50 procent maksymalnych możliwości nie wyczerpią twojej energii, lecz raczej dodadzą ci jej. Z czasem twoja wydolność będzie rosnąć.

Nie forsuj się.

Forsując się nadmiernie podczas ćwiczeń, narażasz się na uraz, wyczerpujesz cały zapas energii, a ponadto możesz spowolnić swój metabolizm, ponieważ ciało reaguje wejściem w tryb oszczędzania energii. Destabilizuje to również umysł i może negatywnie wpłynąć na nawyki zdrowotne (przykładowo żywieniowe).

Kobiety podczas miesiączki powinny ograniczyć ćwiczenia, zwłaszcza w dniach, gdy krwawienie jest najsilniejsze.

Zaakceptuj fakt, że ciało w tych dniach potrzebuje odpoczynku.

 

Chcesz zdrowo schudnąć? Chcesz przyspieszyć swój metabolizm? Szukasz ziół, które pomogą ci zrzucić zbędne kilogramy? Zajrzyj do zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Jak zdrowo schudnąć

Zadbaj o swój układ pokarmowy

 

Opracowanie na podstawie:

Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Scott Gerson. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl