Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medytacja
  • joga
  • książki ajurwedyjskie
  • zdrowy styl życia
intelekt, świadomość
Inteligencja - siła percepcji

Od tego, jak pielęgnujemy swoją inteligencję, zależy, czy będziemy żyć i rozwijać się ku radości i satysfakcji, czy utykać w ciemności, która nas ogranicza. Czym jest prawdziwa inteligencja i jak ją rozwijać? Co o inteligencji mówi ajurweda? Jakie są powiązania inteligencji z intelektem i świadomością?

Jeżeli nie rozwinęliśmy odpowiednio swojej inteligencji, to niewłaściwie używamy ciała i zmysłów. W rezultacie prowadzimy niezdrowy styl życia i źle się odżywiamy, co osłabia naszą witalność i przyspiesza proces starzenia się. Nasilają się zaburzenia emocjonalne, mamy trudności z codziennymi wyzwaniami. Jeśli natomiast odpowiednio wykorzystujemy inteligencję, to szanujemy swoje ciało i używamy różnych rzeczy mądrze oraz we właściwy sposób.

Sanskrycki termin określający inteligencję to buddhi. Pochodzi on od rdzenia bud  oznaczającego „postrzegać” lub „przebudzić się”. Buddhi to aspekt naszej świadomości wypełniony światłem, ukazujący prawdę. Buddhi umożliwia nam odróżnianie natury rzeczy od zwykłych pozorów lub spekulacji. Dzięki niej potrafimy autentycznie postrzegać siebie i świat – to, kim jesteśmy i jaki jest nasz cel w życiu.

 

Abstrakcja i konkret

Inteligencja to obiektywna część umysłu zdolna do bezstronnej obserwacji. Jej aspekt konkretny umożliwia nam pojmowanie istoty obiektów zewnętrznych, podczas gdy aspekt abstrakcyjny umożliwia zrozumienie idei. Aspekt konkretny pokazuje nam, że określony obiekt fizyczny, który widzimy, to na przykład pies czy dom. Aspekt abstrakcyjny pozwala rozpoznać cechy i wartości danego obiektu, jego prawdę i znaczenie.

Dzięki aspektowi konkretnemu inteligencji istnieje nauka oraz wszelkie formy wiedzy opartej na zmysłach i wszystkie systemy miar. Z kolei aspektowi abstrakcyjnemu zawdzięczamy filozofię, dzięki której możemy postrzegać cechy ogólne i poznawać idealną formę rzeczy. Aspekt abstrakcyjny inteligencji pozwala wyobrazić sobie rzeczy, które nie tłumaczy nauka, i w ten sposób staje się podstawą duchowości.

 

Inteligencja a intelekt, inteligencja a świadomość – o tym napiszemy w kolejnej części artykułu.

 

Zobacz butelka miedziana jantra w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Umysł - od wzburzenia do spokoju

Natura umysłu

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl