
Kiedy jesteśmy zestresowani, często czujemy przygnębienie, złość, lęk, niepokój. Bywamy mniej kreatywni, bardziej drażliwi. Inhalacje z olejków eterycznych przynoszą ulgę przy grypie, depresji, kaszlu, gorączce i przeziębieniu. Jak stosować inhalacje? Jakich olejków użyć? Sprawdź.
Niezdrowa dieta i nadmierne spożycie produktów mlecznych często wywołują problemy z zatokami, bóle głowy, niedrożność oraz wiele innych objawów, które można usunąć inhalacjami. Wówczas olejki eteryczne w postaci oparów dostają się do błon śluzowych górnych dróg oddechowych, działając udrażniająco, łagodząco i bakteriobójczo.
Inhalacje to jeden z najszybszych sposobów wywoływania zmian myśli i uczuć, ponieważ inhalacja olejkami eterycznymi pobudza układ limbiczny (najbardziej prymitywną część naszego mózgu, przechowującą wspomnienia, emocje i pragnienia) oraz powoduje natychmiastowe wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników.
Pamiętaj, że słowo „inspiracja” pochodzi od łacińskiego słowa „wdychać”.
Jak stosować inhalacje?
Warto kupić urządzenie do inhalacji. Stara metoda polega na tym, by zagotować wodę, wlać ją do miski i dodać do niej 3-5 kropli olejku eterycznego – jeśli stosujesz olejki rozgrzewające, takie jak tymianek lub eukaliptus, to wystarczą 2 krople.
Upewnij się, że woda paruje, przykryj głowę ręcznikiem, zamknij oczy i zacznij powoli i głęboko oddychać. Nie pochylaj się zbyt nisko nad parą. Zauważysz, że po około 3 minutach zapach staje się coraz słabszy. Możesz wówczas dodać więcej olejku lub zakończyć zabieg.
W przypadku ostrych chorób, reakcji alergicznych lub kataru siennego powtarzaj inhalacje co 15 minut. W przypadku chorób przewlekłych (depresja, niedrożność wywołana nadmiarem śluzu) rób inhalacje co 2-4 godziny. W miarę ustępowania objawów zmniejszaj częstotliwość zabiegów.
Połączenia olejków wskazane na:
- przeziębienie – po dwie krople: eukaliptus, rozmaryn, kamfora
- grypa – po jednej kropli: tymianek
- depresja – po dwie krople: bergamotka, geranium, trawa cytrynowa
- zapalenie zatok – po jednej kropli: dzięgiel, eukaliptus, neroli, cyprys, krwawnik
- kaszel – po jednej kropli: szałwia, anyż, drewno sandałowe, hyzop
- gorączka – po dwie krople lawendy, jedna kropla rumianku
Ponieważ 90 procent chorób ma swoje przyczyny w emocjach, niemal każdą chorobę można leczyć inhalacjami z olejków eterycznych.
Zobacz ajurwedyjski przyrząd do płukania nosa >> przejdź do sklepu
Zobacz ajurwedyjski przyrząd do czyszczenia języka >> przejdź do sklepu
Przeczytaj także:
Drzewo sandałowe w aromaterapii
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.
Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu