
Infekcje nerek i pęcherza to najczęściej skutek zaostrzenia doszy pitta. Objawiają się pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu. Jak sobie pomóc w przypadku dolegliwości nerek? Czy wskazane jest stosowanie okładów? Czy metody naturalne są skuteczne? Sprawdź.
Mocz w przypadku zaostrzenia doszy pitta ma często barwę od żółtego do czerwonego, oraz obecnością w nim krwi. Kiedy w grę wchodzi zaostrzenie doszy wata, ilość moczu jest niewielka, a jego wydalanie nieregularne i bolesne, niekiedy z towarzyszącymi bólami pleców i bólami w boku. W przypadku doszy kapha pojawia się tępy ból, poczucie ciężkości i śluzowata wydzielina.
Wewnętrzne zastosowanie trzy razy dziennie 1-3 kropli wymienionych niżej olejków eterycznych w pożywieniu lub napojach może złagodzić objawy. Wskazane jest także zastosowanie okładów (dla wata i kapha ciepłych, dla pitta zimnych).
Wata: cytryna, czystek, cedr himalajski, trawa cytrynowa, drewno sandałowe, słodka pomarańcza.
Pitta: trawa cytrynowa, mięta pieprzowa, koper włoski, kolendra, niaouli, drewno sandałowe, lawenda, drzewo herbaciane, krwawnik, rumianek.
Kapha: jałowiec, cynamon, pietruszka, pomarańcza, eukaliptus, mirt, kajeput, bazylia, hyzop, cyprys.
Infekcje dróg moczowych trudniej wyleczyć, jeśli mocz pacjenta ma odczyn zasadowy, ponieważ właśnie w takim środowisku bakterie szybciej się rozwijają. Odczyn zmieni się, jeśli zakwasimy mocz kwasem askorbinowym – witaminą C i będziemy spożywać jagody, takie jak żurawina, borówka i podobne. Jagody zawierają pigmenty, które osadzają się w drogach moczowych i sprawiają że stają się one śliskie, dzięki czemu patogenom trudno jest tam osiąść.
Zobacz dżemik Mutraprash (nerki i drogi moczowe) w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu
Zobacz herbatę ziołową Varuna w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.
Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu