
Imbir jest jedną z najlepszych przypraw o wielu cennych właściwościach. W ajurwedzie nazywa się go lekiem uniwersalnym. Świeży imbir połączony z lukrecją stosuje się m.in. do leczenia przeziębień.
Imbir
W dawnych czasach imbir przygotowywano w taki sposób, że dodawano sok ze świeżego imbiru do sproszkowanego imbiru i ubijano składniki w moździerzu, dopóki nie uzyskano gęstej masy, z której następnie sporządzano pigułki. Proporcje soku do proszku wynosiły od czterech wzwyż do jednego. Zażywano dwie pigułki wielkości ziarnka groszku trzy razy dziennie.
Imbir z dodatkiem miodu działa łagodząco na kapha. Dodawany do twardych cukierków koi pitta. Z dodatkiem soli kamiennej łagodzi wata. Suszony imbir jest bardziej rozgrzewający i wysuszający niż świeży. W większym stopniu pobudza i działa wykrztuśnie, a także zmniejsza kapha i wzmacnia ogień trawienny.
Świeży imbir ma silniejsze działanie napotne i jest bardziej wskazany w przypadku przeziębienia, kaszlu, wymiotów oraz zaburzeń wata.
Znane jest zastosowanie imbiru w chorobach układu trawiennego i oddechowego, jak również przy dolegliwościach artretycznych. Imbir działa wzmacniająco na serce oraz łagodzi wzdęcia i skurcze w podbrzuszu, także skurcze miesiączkowe spowodowane wychłodzeniem. Zewnętrznie można go stosować w postaci pasty w przypadku rozmaitych bólów, w tym bólów głowy.
Działanie imbiru: pobudzające, napotne, wykrztuśne, wiatropędne, przeciwwymiotne, przeciwbólowe. (zobacz – herbata Lemon, Ginger & Manuka)
Wskazania: przeziębienia, grypa, niestrawność, wymioty, odbijanie się, bóle brzucha, zapalenie krtani, artretyzm, hemoroidy, bóle głowy, choroby serca.
Lukrecja
Lukrecja to skuteczny lek wykrztuśny pomagający upłynnić śluz i ułatwiający jego wydalanie z organizmu. W dużych dawkach jest dobrym środkiem wymiotnym służącym do oczyszczania płuc i żołądka z kapha. Ma łagodne działanie przeczyszczające. Łagodzi i tonizuje błonę śluzową. Uśmierza skurcze mięśni i zmniejsza stany zapalne. Jego smak maskuje nieprzyjemny aromat innych ziół i pomaga harmonizować ich właściwości, przeciwdziałając suchości i gorącu oraz zmniejszając toksyczność.
Lukrecję można łączyć ze świeżym imbirem i stosować do leczenia przeziębień i dolegliwości układu oddechowego. W połączeniu z imbirem i kardamonem działa wzmacniająco na zęby. Jest pokarmem o właściwościach wzmacniających i odmładzających. Wycisza umysł, wywołuje uczucie zadowolenia i harmonii. Wzmacnia głos, wzrok, włosy i cerę oraz dodaje sił.
Działanie lukrecji: łagodzące, wykrztuśne, tonizujące, odmładzające, przeczyszczające, uspokajające, wymiotne. (zobacz – herbata Pukka Relax)
Wskazania: kaszel, przeziębienia, zapalenie oskrzeli, ból gardła, zapalenie krtani, wrzody, nadkwaśność, ból przy oddawaniu moczu, bóle w podbrzuszu, duże osłabienie.
Opracowanie na podstawie: