Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • przyprawy
  • imbir
  • lukrecja
Imbir i lukrecja

Imbir jest jedną z najlepszych przypraw o wielu cennych właściwościach. W ajurwedzie nazywa się go lekiem uniwersalnym. Świeży imbir połączony z lukrecją stosuje się m.in. do leczenia przeziębień.

Imbir

W dawnych czasach imbir przygotowywano w taki sposób, że dodawano sok ze świeżego imbiru do sproszkowanego imbiru i ubijano składniki w moździerzu, dopóki nie uzyskano gęstej masy, z której następnie sporządzano pigułki. Proporcje soku do proszku wynosiły od czterech wzwyż do jednego. Zażywano dwie pigułki wielkości ziarnka groszku trzy razy dziennie.

Imbir z dodatkiem miodu działa łagodząco na kapha. Dodawany do twardych cukierków koi pitta. Z dodatkiem soli kamiennej łagodzi wata. Suszony imbir jest bardziej rozgrzewający i wysuszający niż świeży. W większym stopniu pobudza i działa wykrztuśnie, a także zmniejsza kapha i wzmacnia ogień trawienny.

Świeży imbir ma silniejsze działanie napotne i jest bardziej wskazany w przypadku przeziębienia, kaszlu, wymiotów oraz zaburzeń wata.

Znane jest zastosowanie imbiru w chorobach układu trawiennego i oddechowego, jak również przy dolegliwościach artretycznych. Imbir działa wzmacniająco na serce oraz łagodzi wzdęcia i skurcze w podbrzuszu, także skurcze miesiączkowe spowodowane wychłodzeniem. Zewnętrznie można go stosować w postaci pasty w przypadku rozmaitych bólów, w tym bólów głowy.

Działanie imbiru: pobudzające, napotne, wykrztuśne, wiatropędne, przeciwwymiotne, przeciwbólowe. (zobacz – herbata Lemon, Ginger & Manuka)

Wskazania: przeziębienia, grypa, niestrawność, wymioty, odbijanie się, bóle brzucha, zapalenie krtani, artretyzm, hemoroidy, bóle głowy, choroby serca.

Lukrecja

Lukrecja to skuteczny lek wykrztuśny pomagający upłynnić śluz i ułatwiający jego wydalanie z organizmu. W dużych dawkach jest dobrym środkiem wymiotnym służącym do oczyszczania płuc i żołądka z kapha. Ma łagodne działanie przeczyszczające. Łagodzi i tonizuje błonę śluzową. Uśmierza skurcze mięśni i zmniejsza stany zapalne. Jego smak maskuje nieprzyjemny aromat innych ziół i pomaga harmonizować ich właściwości, przeciwdziałając suchości i gorącu oraz zmniejszając toksyczność.

Lukrecję można łączyć ze świeżym imbirem i stosować do leczenia przeziębień i dolegliwości układu oddechowego. W połączeniu z imbirem i kardamonem działa wzmacniająco na zęby. Jest pokarmem o właściwościach wzmacniających i odmładzających. Wycisza umysł, wywołuje uczucie zadowolenia i harmonii. Wzmacnia głos, wzrok, włosy i cerę oraz dodaje sił.

Działanie lukrecji: łagodzące, wykrztuśne, tonizujące, odmładzające, przeczyszczające, uspokajające, wymiotne. (zobacz – herbata Pukka Relax)

Wskazania: kaszel, przeziębienia, zapalenie oskrzeli, ból gardła, zapalenie krtani, wrzody, nadkwaśność, ból przy oddawaniu moczu, bóle w podbrzuszu, duże osłabienie.

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl