Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • wiosna
  • zalecenia
  • wskazówki
ajurweda, ayurveda, zalecenia,
I jeszcze o wiośnie

Wiosna to pora rozpoczynania oraz uwalniania nagromadzonej w czasie zimy energii serca. Nadszedł czas, by zasiać nasiona zdrowia na nadchodzący rok. Wiosną zgromadzone w naszym systemie kapha topnieje pod wpływem ciepła słońca, a wraz z nim odchodzi zimowy tłuszczyk - miejmy nadzieję!.

 

 

Uwolnienie kapha w organizmie może zaburzyć siłę trawienia, przyczyniając się do braku równowagi, objawiającego się katarem siennym, wiosennymi przeziębieniami i grypą. To właściwy moment na zredukowanie kapha – wybierajmy więc pokarmy lekkie i świeże o gorzkim smaku. Klasycznym „wiosennym tonikiem” używanym w wielu kulturach jest napój sporządzony z ciemnozielonych warzyw liściastych. Takie warzywa, jak pokrzywa, czy mniszek lekarski - bardzo dobry na nerki i wątrobę - są źródłem smaku lekko gorzkiego, suchego i ostrego. Bardzo korzystnie wpływają na organizm w początkach zazwyczaj mokrej wiosny. Tonik oczyszcza cały organizm z resztek nagromadzonych w czasie zimnych i mokrych miesięcy niczym wiosenne porządki w domu.

Warto rozpocząć też w tym czasie ćwiczenia fizyczne, które pomagają w oczyszczaniu organizmu. Dobrze byłoby nie przegapić tego momentu. Podczas przygotowań do odnowy najlepiej unikać potraw ciężkich, oleistych, słodkich i kwaśnych. Herbata imbirowa jest świetnym napojem zarówno jesienią, jak i wiosną – rozgrzewa ciało i wzmacnia agni, ponieważ ma właściwości ściągające.

 

Zobacz książki o ajurwedzie w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Ajurwedyjskie wskazówki na wiosnę

Opracowanie na podstawie:

Nauka o ajurwedzie w praktyce. Kompendium zasad zdrowego życia, Acharya Balkrishna, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl