
Hydrolaty zwane inaczej wodami kwiatowymi to produkty, które powstają w procesie destylacji olejków eterycznych. Przesycone aromatami poszczególnych roślin, są łagodne, esencjonalne i piękne. Można je rozpylać w przestrzeni, stosować jako toniki do twarzy, jako składniki naturalnych kosmetyków. Poznaj właściwości poszczególnych hydrolatów…
Hydrolat geranium (Pelargonium graveolens) Czysty, różany aromat tego hydrolatu poprawia nastrój. Płyn jest lekko ściągający, normalizujący wszystkie rodzaje cery, w szczególności dojrzałą, mieszaną oraz zniszczoną przez czynniki środowiskowe. Stosowany jako mgiełka do twarzy daje uczucie chłodu w przypadków uderzeń gorąca. Ponadto eliminuje zapach stęchlizny.
Hydrolat z neroli – z kwiatów pomarańczy (Citrus aurantium) Ten delikatny zapach przypomina zapach pąków pomarańczy i jaśminu z lekką nutą chłodnej „zieleni”. Działa jak łagodny, odświeżający środek ściągający i reguluje wydzielanie łoju. Jest korzystny dla cery trądzikowej, podrażnionej, tłustej, wrażliwej, zniszczonej przez czynniki środowiskowe oraz dojrzałej.
Hydrolat z melisy (Melissa officinalis) Cierpki, cytrusowy aromat tego hydrolatu poprawia nastrój i łagodzi stres. Płyn ma silne działanie przeciwzapalne, działa korzystnie i wychładzająco na skórę „pobudzoną”, zaczerwienioną, trądzikową, a także na opryszczkę, liszaje, egzemę, łuszczycę oraz zapalenie skóry. Można go stosować do wszystkich rodzajów cery, zwłaszcza tych, które potrzebują ukojenia.
Hydrolat rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) Ze swoim odświeżającym, wychładzającym, ziołowym aromatem hydrolat ten działa pobudzająco i lekko ściągająco na cerę tłustą i normalną oraz poprawia krążenie. Buteleczkę tego hydrolatu warto mieć z sobą w miejscu pracy, gdyż w razie popołudniowego zmęczenia może postawić na nogi. Rozpyla się go w powietrzu oraz spryskuje nim włosy, nadgarstki, twarz i szyję, aby odzyskać jasność myślenia.
Wybrane składniki kosmetyków oraz olejki eteryczne znajdziesz w zielonysklep.com
Przeczytaj także: Oleje bazowe do sporządzania własnych kosmetyków
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe, Stephanie Tourles, zielone-wydawnictwo.pl