Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • układ nerwowy
  • oddechowy
  • trawienny
Haritaki – reguluje układ nerwowy, oddechowy i trawienny

Haritaki jest jednym z najważniejszych ziół ajurwedyjskich. Odżywia mózg i nerwy oraz dodaje energii „czystej świadomości”. Działa odmładzająco na wata i regulująco na kapha, a jedynie w nadmiarze zaostrza pitta.

 

 

 

Haritaki jest bardzo cierpkim i, może być postrzegane jako nieprzyjemnym w smaku, zielem ale o wielu bardzo cennych właściwościach. To skuteczny środek ściągający, stosowany do płukania owrzodzonych powierzchni błon śluzowych.

Haritaki reguluje funkcjonowanie jelita grubego, a w odpowiednich dawkach likwiduje zarówno zaparcia, jak i biegunkę. Poprawia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, wzmacnia głos i wzrok oraz przedłuża życie.

Haritaki poprawia inteligencję i dodaje mądrości. Pomaga w przypadku wypadania narządów i reguluje nadmiar wydzielin, w tym kaszlu, potu, nadmiernego krwawienia i upławów. Jest pomocne w przypadku mimowolnego wytrysku. Zmniejsza nadmiar i blokady wata.

opis:

Chebulic myrobalan, Terminalia chebula, Combretaceae

Haritaki – ponieważ odsyła (harate) wszystkie choroby lub ponieważ jest święty dla Śiwy (hara); nazywany również abhaja (nieustraszony), ponieważ sprawia, iż pozbywamy się lęku

He zi (znany również w medycynie tybetańskiej jako Król Leków)

stosowana część: owoc

energetyka: wszystkie smaki, oprócz słonego, przede wszystkim cierpki/rozgrzewający/słodki

WPK=

tkanki: działa na wszystkie tkanki

układy: trawienny, wydalniczy, nerwowy, oddechowy

działanie: odmładzające, tonizujące, ściągające, przeczyszczające, uspokajające, wykrztuśne, czerwiogubne

wskazania: kaszel, astma, chrypka, czkawka, wymioty, hemoroidy, biegunka, słabe przyswajanie pokarmu, wzdęcia, infekcje pasożytnicze, guzy, żółtaczka, choroby śledziony, choroby serca, choroby skóry, świąd, odma, choroby nerwowe przeciwwskazania: ciąża, odwodnienie, silne wyczerpanie, pitta w nadmiarze

sposób przygotowania: wywar, proszek (250–500 mg), pasta

Haritaki to podstawowy składnik triphala – trzech owoców (haritaki, amalaki i bibhitaki) – jednej z najważniejszych mieszanek ajurwedyjskich. Triphala to najlepszy środek przeczyszczający i tonizujący jelita, będący zbilansowanym lekiem odmładzającym i regenerującym - rasajana. Haritaki działa odmładzająco na wata, amalaki na pitta, a bibhitaki na kapha.

 

Zobacz haritakitriphala w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Guduchi - odporność, zdrowy układ nerwowy i moczowy

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie, David Frawley, Vasant Lad, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl