Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • herbata
  • ilex guayusa
  • dawka energii
  • koncentracja
ilex guayusa, yerba mate, zielona herbata,
Guayusa – herbata stymulująca energię i wyostrzająca zmysły

Guayusa to herbata, którą warto pić, kiedy czujecie się ospali, znudzeni i pozbawieni energii. Już po jednej filiżance nasze zmysły wyostrzają się, a mózg pracuje efektywniej. Zyskujemy energię do działania ale bez niepotrzebnego niepokoju i napięcia.

 

Herbatę guayusa spożywano w krajach Ameryki Południowej od ponad dwóch tysięcy lat. Wytwarzana jest z liści drzewa ostrokrzewu znanego pod nazwą botaniczną Ilex guayusa. Ceniona jest za swoje właściwości stymulujące energię, zwiększające jasność umysłu i zdolność koncentracji. Guayusa wpływa pozytywnie na stan umysłu, poprawia samopoczucie, sprzyja skupieniu i koncentracji ale to nie wszystko.

Guayusa jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Zawiera niezbędne aminokwasy, które wywołują relaks i warto wiedzieć: zawiera dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata. Przeciwutleniacze wpływają na poprawę kondycji układu sercowo-naczyniowego i układu odpornościowego, zapobiegają również przedwczesnemu starzeniu się oraz chronią układ nerwowy przed chorobami zwyrodnieniowymi. Przeciwutleniacze w guayusie pomagają eliminować wolne rodniki. Poprawiają stan układu trawiennego oraz wspierają nerki i jelita, aby wyeliminować te szkodliwe komórki.

Herbata guayusa pomaga usprawnić procesy trawienne. Ma właściwości przeciwzapalne, co wpływa korzystnie na układ trawienny: zmniejsza skurcze i wzdęcia. Ze względu na wysoką zawartość kofeiny, wpływa na przyspieszenie procesu odchudzania.

Guayusa powinna być spożywana w umiarkowanych ilościach, by uniknąć negatywnych skutków spożywania kofeiny. Nie powinna być spożywana przez:

- dzieci,

- osoby w ciąży i karmiące piersią,

- osoby zażywające leki z grupy SSRI.

Guayusa – jak przygotować?

Tradycyjnie zalewa się 2-3 łyżki guayusy 1 szklanką wrzącej wody, można użyć też zaparzacza do ziół. Inna metoda proponuje gotowanie liści aż do wrzenia a później na małym ogniu do 10min. Herbatkę można pić ciepłą lub zimną, a do smaku dosłodzić miodem.

 

Skąd ją wziąć?

Guayusę można kupić u nas w zielonysklep.com

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl