
Jakie właściwości ma olejek z marchwi? Do czego stosowany jest olejek z nasion pietruszki? Czy warto sięgać po mniej znane olejki eteryczne? Olejek z marchwi i olejek z pietruszki - mają działanie regeneracyjne, tonizujące i odżywcze. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź.
Olejek z nasion marchwi
Może być tłoczony na zimno lub destylowany parą. Ma wiele zastosowań w pielęgnacji skóry. Działa tonizująco i ujędrniająco. W szczególności regeneruje starzejącą się lub uszkodzoną skórę. Jest skuteczny na zawroty głowy i otumanienie.
Energetyka: rozgrzewająca, nawilżająca
Działanie: tonizujące, oczyszczające, ujędrniające, uelastycznia, odżywia, przyspiesza opalanie, regeneruje, odmładza skórę, pobudza układ limfatyczny
Wskazania: ropnie, wrzody, choroby skóry, kolka, zapalenie jelit
Przeciwwskazania: przy nadmiernej ekspozycji na słońce może spowodować przebarwienia na skórze
Sposób zastosowania: do potraw i napojów, w mieszankach przypraw, jako mleczko kosmetyczne, maseczka
Aromat: specyficzny, nieco korzenny, kojarzący się surowym drewnem i ziemią, nuty początkowe są słodkie i świeże, nuta bazowa bardzo ciężka, słodko-ziemista.
Najlepiej łączy się z: geranium, lawenda, róża, drewno sandałowe, jatamansi, wetyweria, olejki cytrusowe, cedr.
Olejek z nasion pietruszki
Olejek ten jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym jako dodatek do zup i sosów. Skutecznie przeciwdziała nieprzyjemnego zapachowi z ust. Olejek działa silnie moczopędnie, nie powodując przy tym odwodnienia. Można go wytwarzać z nasion lub liści. Pietruszka wspomaga krążenie, a w połączeniu z olejkiem różanym, w formie kompresu, skutecznie likwiduje pęknięte naczynka. Olejek z liści zachowuje zapach świeżej rośliny i jest stosowany wyłącznie jako dodatek zapachowy do produktów żywnościowych.
Energetyka: rozgrzewająca, wysuszająca
Działanie: moczopędne, wiatropędne, przeczyszczające, rozkurczowe
Wskazania: obrzęk, opuchlizna, obrzmienie piersi, brak miesiączki, bolesne miesiączkowanie, kamienie nerkowe, lumbago, rwa kulszowa
Przeciwwskazania: nie należy stosować przy ostrym zapaleniu nerek oraz w przypadku chorób z zaostrzeniem pitta
Sposób zastosowania: jako kompres, do gotowania, masażu, kąpieli
Aromat: (z nasion) ciepły i drzewny, pikantny, nieco ziołowy, ale nie przypomina zapachu natki pietruszki
Najlepiej łączy się z: jałowiec, kajeput, rozmaryn, neroli, róża, mirt, drzewo herbaciane, mech dębowy, szałwia muszkatołowa.
Przeczytaj także:
Zapachy roślin - jak smakują drzewa
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller, książka wydana przez zielone wydawnictwo.