Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • ghee
  • masło klarowane
  • właściwości
ghee, masło klarowane, zielonysklep.com
Ghee (masło klarowane) wzmacnia, odżywia…

Ghee ma wiele cennych właściwości. Poprawia trawienie, procesy wchłaniania i przyswajania składników pokarmowych. Odżywia organizm na wielu poziomach. Poprawia pamięć. Jest substancją wzmacniającą i odmładzającą – rasajaną - dla umysłu, mózgu i układu nerwowego. Ghee zaleca się szczególnie doszom wata i pitta.

 

 

Ghee (siddha ghrita) wzmacnia odżas – subtelną esencję wszystkich tkanek – oraz wszystkie rodzaje agni i wszystkie energie i enzymy trawienne w ciele. Podsyca jatharagni – ogień trawienny w jelicie cienkim – nasila jego działanie, nie zaostrzając pitta. Podsyca bhutagni – ogień żywiołów, którego siedzibą jest wątroba i który kontroluje trawienie pokarmu w organizmie. Wzmacnia wątrobę w odróżnieniu od wielu innych tłuszczy.

Jest to doskonały pokarm dla majja dhatu, szpiku kostnego i tkanki nerwowej; ponadto odżywia mózg. Ponieważ ghee wzmacnia odżas, tym samym zasila wszystkie subtelne tkanki w ciele, w tym śukra dhatu – tkankę rozrodczą. Poprzez odżas wzmacnia też tedżas – ogień umysłu – a tym samym podsyca płomień medhagni – płomień inteligencji i percepcji. Dlatego jest ważną substancją wzmacniającą i odmładzającą – inaczej mówiąc, jest rasajaną dla umysłu, mózgu i układu nerwowego. Ghee zaleca się doszom wata i pitta.

W przypadku zaburzeń pitta ghee przygotowuje się z gorzkimi ziołami. Podobnie w celu zwalczenia wysokiej gorączki, gdyż ghee jest na nią świetnym lekiem.

Ghee jest doskonałe w przypadku chorób tkanek subtelnych, nerwów i umysłu, w tym wielu chorób typu wata. Zazwyczaj przyjmuje się je wewnętrznie, często w postaci nasja. 

Najważniejsze zioła przygotowywane w ghee to: ogólnie gorzkie zioła, amalaki, ashwagandha, bhringaraj, tatarak, czosnek, gokshura, gotu kola, jaśmin, lukrecja, mandźiszta, granat, shatavari, triphala.

 

Zobacz gheezielonysklep.com

Przeczytaj także: Zalety spożywania ghee

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie, David Frawley, Vasant Lad, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl