Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zdrowy styl życia
  • podróże
  • dosze
ayurveda
Gdzie wybrać się na urlop?

Klimat jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na równowagę fizyczną. Możemy mądrze zdecydować, dokąd pojedziemy na wakacje lub w jaki sposób będziemy odpoczywać i regenerować się.

Osoby typu wata najlepiej czują się w ciepłym, wilgotnym klimacie, zwłaszcza nad oceanem, w pobliżu basenu jeziora lub rzeki gdzie będą mogły cieszyć się upałem, ale nie nazbyt intensywnym. Większość osób typu wata lubi słońce. Lepiej czują się, opalając się i popijając zimnego drinka, niż wędrując cały dzień pieszo w upale. Jako miłośnicy tego, co intensywne, powinni skupić się na odpoczynku wakacyjnym i przerwach, jak również na zabawie. Najlepszy dla nich klimat to taki, jak na Florydzie, Hawajach, wyspach mórz południowych, na wybrzeżu Morza Śródziemnego i w tropikach.

Osoby typu pitta nie znoszą przegrzania, zatem chłodny, bardziej suchy klimat z małym wiatrem jest dla nich najlepszy. Najbardziej ożywczo działa pobyt w pobliżu wody – nad rzeką, jeziorem, oceanem – w miejscach porośniętych bujną zielenią. Na myśl przychodzą tu Irlandia, Szwecja, Norwegia i region północo-zachodniego wybrzeża USA.

Osoby pitta powinny wybierać rejony, w których można robić wiele rzeczy, gdzie jest wiele interesujących miejsc dobre restauracje; eleganckie miejsca, w których można bywać nocą oraz miejsca, które dostarczą łagodnych wyzwań fizycznych.

Osoby typu kapha najlepiej czują się w suchym, ciepłym, a nawet dość gorącym klimacie – o ile tylko będą mogły pozwolić sobie na sjestę. Lubią one powolny rytm życia w kulturze śródziemnomorskiej i południowej. Idealne miejsca to Turcja, greckie wyspy lub południowo-zachodnie stany USA. W kuchni południowej używa się odpowiedniej ilości czosnku i chili, nie za dużo sera i tahini. Pomocne są także zorganizowane zajęcia, ponieważ choć osoby kapha lubią bezczynność, nie służy im ona. Czują się źle, gdy pogoda jest ciężka i wilgotna.

Jeśli ktoś żyje w klimacie, który wyraźnie źle wpływa na jego typ, mogą się pojawić przewlekłe choroby fizyczne i umysłowe. W takich przypadkach warto zastanowić się nad przeprowadzką. Jeśli jest ona absolutnie niemożliwa, trzeba postarać się zmienić mikroklimat w domu, aby poprawić jakość swojego życia.

Dla osób typu wata zalecany jest otwarty przytulny ogień, nawilżacze, centralne ogrzewanie i podwójne okna, by zapobiec przeciągom i stworzyć ciepłą, bezpieczną atmosferę. Osoby typu pitta potrzebują wiatraków na suficie, okien, które z łatwością można otworzyć, a nawet klimatyzacji, o ile można ją regulować, tak aby kontrast z temperaturą na zewnątrz nie był zbyt duży. Typ kapha potrzebuje suchego ciepła. W zimne dni bardzo wskazany jest nawiew ciepłego powietrza, a w gorące – klimatyzacja.

Dowiedz się, jaki klimat jest dla ciebie najlepszy. Im lepiej czujesz się w swoim ciele tym łatwiej osiągniesz piękno zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs.Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl