
Garam masala to najbardziej popularna przyprawa w Indiach. Tę mieszankę aromatycznych ziół stosuje się do ryżu, soczewicy, fasoli i wielu innych potraw kuchni indyjskiej. Wspaniały, orientalny smak i intrygujący aromat. Co zawiera? Sprawdź!
Garam masala
To najbardziej znana i popularna kompozycja przypraw w kuchni indyjskiej. Powstaje przez osobne uprażenie poszczególnych składników, po czym wymieszanie ich i wspólne zmielenie.
Jest dodawana do potraw zazwyczaj pod koniec gotowania. Nadaje daniom niepowtarzalny, charakterystyczny smak kuchni indyjskiej. Warto wiedzieć, że poszczególne składniki tej przyprawy ułatwiają i przyspieszają trawienie.
Kompozycję przypraw garam masala można stosować do wszelakich potraw. Szczególnie polecana jest do dań z ryżu, soczewicy, fasoli, ciecierzycy, fasolki mung, do potraw kiczadi, do warzywnych zup. Można dodawać ją też do herbat.
Dzięki przyprawie garam masala dodanej do warzyw strączkowych unikniemy wzdęć.
Masala stosowana w przygotowaniu mięsa pozwala uzyskać aromatyczną potrawę, a jednocześnie lżej strawną, dzięki zawartym składnikom, które ułatwiają trawienie.
W skład mieszanki garam masala wchodzą najczęściej: kolendra, kmin rzymski, pieprz czarny, kardamon, goździki, cynamon. Obok podstawowych przypraw do mieszanki dodaje się też czasem: gałkę muszkatołową, kumin, kozieradkę czy koper włoski.
Inne odmiany masali
Niecą inną mieszanką masali jest kompozycja chana masala. Obok garam masali jest najczęściej używaną przyprawą w Indiach. Polecana jest do pikantnych dań z kapusty, cieciorki, grochu, fasoli oraz innych warzyw strączkowych.
W skład mieszanki przypraw chana masala wchodzą zazwyczaj: kolendra, sól indyjska, suszone mango, chili, kmin, pieprz czarny, liście kozieradki, goździki, mięta, gałka muszkatołowa, imbir, cynamon, liście laurowe, kardamon, kmin, asafetyda.
Bardzo ciekawą kompozycją przypraw jest też tandoori masala. Jest to mieszanka dość pikantna, z wyczuwalnym zapachem kminu rzymskiego, kolendry i papryki.
Tandoori masalę wykorzystuje się przede wszystkim do sosów, dipów i warzyw. Najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób to posypanie warzyw przyprawą, a następnie – według uznania – pieczenie, grillowanie lub smażenie.
Można też przygotować intrygującą marynatę do potraw, łącząc tandoori masalę z jogurtem.
W skład tandoori masala wchodzą najczęściej: kmin, cynamon, gałka muszkatołowa, kardamon, goździki, imbir, papryka, liście laurowe, kozieradka, kolendra, czosnek, pieprz czarny i pieprz kajeński.
Przeczytaj także:
Przyprawa curry - co warto o niej wiedzieć
Curry, curry, curry - przyprawa indyjska
Opracowanie na podstawie:
Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.