Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kwiaty jadalne
  • przepis
  • forsycja
  • konfitura
Forsycja w roli głównej - konfitura melonowa z forsycją i cytryną

Forsycja była kwiatem znanym i stosowanym w medycynie od wieków. Pojawia się już w najstarszym dziele chińskim o ziołach i lekarstwach:  Shennong Bencao Jing ale stosunkowo od niedawna wykorzystuje się ją w kuchni. Poznaj jej smak i aromat…

 

 

Pierwszy raz o forsycji wspomniano w Shennong Bencao Jing, najstarszym dziele chińskim o ziołach i lekarstwach. Autorstwo tego dzieła, przypisywało się Shennongowi, mitycznemu cesarzowi [Boski Rolnik], który żył około 2800 roku p.n.e. (choć prawdopodobnie niesłusznie). Forsycja, niezależnie od nazwy, jaką jej nadawano w historii, stanowiła część farmakopei chińskiej i opisywano ją jako gorzką i równoważącą. Leczono nią głównie przeziębienie oraz gorączkę. Umiejscawiano ją wśród ziół klasy wewnętrznej, co znaczy, że szybko leczyła poważne choroby.

Obecnie forsycję stosuje się do celów leczniczych i wykorzystuje jej właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Musimy jednak zaznaczyć, że używa się nie kwiatu, ale głównie korzeni i owoców.

Skladniki:

1 melon

250 ml syropu z forsycji

300 g cukru trzcinowego

1 cytryna bio

Przygotowanie:

Posiekaj drobno cytrynę razem ze skórką. Zalej wodą. Dodaj połowę cukru. Zagotuj, a następnie odstaw na 12 godzin w chłodne miejsce.

Pokrój w kostkę miąższ obranego i wypestkowanego melona, zachowaj sok. Wymieszaj melon z sokiem, pozostałym cukrem, cytryną i syropem z forsycji. Zagotuj i odparuj do pożądanej konsystencji. Rozlej do słoiczków, po czym odwróć je i poczekaj, aż wystygną.

 

 

Wybrane produkty spożywcze znajdziesz w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Kremowy deser lawendowy z truskawkami

Opracowanie na podstawie:

Księga kwiatów jadalnych. 300 przepisów, historia roślin. Mireille Gayet, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl