Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kwiaty jadalne
  • przepisy
  • forsycja
  • tarta cytrynowa
Forsycja w ogrodzie i na talerzu

Wczesna wiosna to czas forsycji: żółci się wszędzie. Czy wiecie, że forsycję stosuje się również do celów leczniczych i wykorzystuje jej właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, choć dotyczy to głównie korzeni i owoców? A jak zastosować ją w kuchni? Podpowiemy…

 

 

Zastosowanie w kuchni

Choć forsycja od dawna odgrywała rolę dekoracyjną w parkach i ogrodach do tego stopnia, że stała się pospolita, to dopiero ostatnio jej kwiaty trafiły na nasze talerze.

Tarta cytrynowa z kwiatami forsycji

125 g mąki

60 g masła

3 jajka

150 g cukru

2 cytryny bio

1 łyżka mąki kukurydzianej

10 kwiatów forsycji

Wymieszaj mąkę, posiekane masło, 40 g cukru i żółtko (pozostaw białka na bezę). Wyrabiaj ciasto ręką, aż utworzy się jednolita kula. Odstaw na godzinę. Zetrzyj skórkę z cytryn i wyciśnij z nich sok.

Dodaj 80 g cukru i mąkę kukurydzianą. Wymieszaj. Podgrzej. Dodaj ubite 2 żółtka i zagęść krem, odparowując nadmiar płynu.

Wypełnij ciastem formę na tartę. Dno nakłuj widelcem i piecz 25 minut w temperaturze 150°C (termostat 5). Wlej do formy krem cytrynowy. Ubij białka na sztywną pianę ze szczyptą soli, następnie dodaj 30 g cukru i ubijaj dalej. Dodaj płatki z połowy kwiatów i wymieszaj. Nałóż na krem cytrynowy ubitą pianę i zapiekaj 15 minut w temperaturze 150°C (termostat 5). Odstaw do schłodzenia. Posyp resztą kwiatów.

Ciekawostki:

Pierwszy raz o forsycji wspomniano w Shennong Bencao Jing, najstarszym dziele chińskim o ziołach i lekarstwach. Uważa się, że jego autorem był nie Shennong, mityczny cesarz [Boski Rolnik],

który żył około 2800 roku p.n.e., ale że stanowiło ono kompilację późniejszych pism wielu autorów żyjących prawdopodobnie około I wieku w czasach dynastii Han (206 roku p.n.e. – 220 roku n.e.).

W dziele tym opisywano forsycję jako gorzką i równoważącą; leczono nią głównie przeziębienie oraz gorączkę.

 

Opracowanie na podstawie:

Księga kwiatów jadalnych. 300 przepisów, historia roślin. Mireille Gayet, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl