Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki ajurwedyjskie
  • ajurweda Kraków
  • joga
  • produkty ajurwedyjskie
joga
Fazy księżyca a cykl kobiety

Czy przed miesiączką czujesz się ociężała, przybierasz na wadze i bywasz poirytowana? Czy wiesz, że delikatne ćwiczenia jogi i pranajama działają łagodząco i odprężająco? Czy wiesz, jak wpływają na ciebie pełnia księżyca i nów? Sprawdź, jak fazy księżyca oddziałują na nasze życie, emocje i poziom energii.

Zgodnie z tradycją asztanga jogi nie praktykuje się asan w czasie pełni i w czasie nowiu. Dni poprzedzające pełnię księżyca powodują wzrost poziomu płynów w ciele, wewnętrzny przepływ oraz – na ogół – wzrost poziomu energii. Temu procesowi często towarzyszy nadmierne pobudzenie.

Dni poprzedzające nów powodują zmniejszenie poziomu płynów w ciele. Może to powodować obniżenie poziomu energii i większą suchość stawów.

Ubywanie księżyca jest procesem zmniejszania i eliminowania. Nów ma charakter odnawiający i jest dobrym czasem na podejmowanie nowych wyzwań. Przybywanie księżyca (dopełnianie) jest procesem wzrastania i akumulacji – to czas aktywności i umacniania.

Przed miesiączką i przed pełnią księżyca u kobiet występuje skłonność do przybierania na wadze. Z kolei przed nowiem i po menstruacji występuje skłonność do chudnięcia. Nie należy ulegać pokusie poszczenia lub oczyszczania tuż przed menstruacją (kiedy kobiety czują się cięższe), ponieważ hamuje to naturalny proces. Uważa się, że delikatne oczyszczanie po menstruacji jest bardziej wskazane.

Nie zaleca się, by kobiety praktykowały pełne serie asan przez pierwsze dwa dni menstruacji. Niektóre panie mogą zdecydować, że pełen wypoczynek przez dwa, trzy dni jest właśnie tym, czego im potrzeba. Jeśli praktykujesz jogę, to w tym czasie rób to w sposób delikatny i zrównoważony – z troską o własne ciało i emocje. Delikatne ćwiczenia oddechowe mogą działać rozluźniająco.

Jest rzeczą istotną, by nie wykonywać żadnych intensywnych praktyk oczyszczających i eliminujących w czasie nowiu, ponieważ mogą one powodować nadmierne wyczerpanie. Przykładami takimi procesów są np.: post, intensywne ćwiczenia fizyczne, sauna czy ćwiczenia powodujące obfite pocenie się.

Jeśli masz problem z regularnością swojego cyklu miesięcznego lub jeśli okres nie pojawia się przez więcej niż dwa miesiące – zrób wszystko, co w swojej mocy, by poświęcić więcej uwagi swojemu cyklowi i znaleźć dla nich więcej miejsca w twoim życiu. Jeśli praktykujesz jogę, staraj się, by praktyka była bardziej wychładzająca dzięki lżejszemu oddychaniu i wolniejszym ruchom. Odpoczywaj przez dwa dni przed każdą pełnią i nowiem, by zgrać się z rytmem faz księżyca. Jeśli jesteś szczupła lub masz niedowagę, postaraj się przytyć – więcej miękkiej tkanki i tłuszczu zamiast mięśni sprzyja odbudowaniu regularności cyklu miesięcznego.

Ważne jest, by słuchać potrzeb swojego ciała i odpowiednio na nie reagować. Zdrowy rozsądek powinien rozstrzygać, co jest właściwe. Możesz praktykować pozycje otwierające biodra i wzmacniające nogi oraz wzmacniające kręgosłup.

Częstym problemem związanym z praktyką asztangajogi jest to, że może ona niekorzystnie obniżyć wagę twoje ciała. W miarę wydłużania się mięśni i całej sylwetki często zmniejsza się też ilość tkanki tłuszczowej. Ponieważ nadmierny lub stały spadek masy ciała powoduje suchość w ciele i zmniejszenie ilości tkanek miękkich, może powodować pogorszenie zdrowia. Dotyczy to szczególnie kobiet. Jeśli kobieta nie ma choćby małej ilości tkanki tłuszczowej, osiągnięcie przez nią optymalnego zdrowia będzie mało prawdopodobne.

Jeśli za wszelką cenę chcesz mieć piękne lub dobrze umięśnione ciało – nawet kosztem zdrowia i dobrego samopoczucia – może to świadczyć o braku samoakceptacji i negatywnym podejściu do własnego ciała.

Fazy księżyca w dużym stopniu wpływają na zmiany zachodzące na poziomie ciała i emocji. Na przykład praktykujący może być spięty i zbyt niespokojny w czasie pełni i wyczerpany oraz przygnębiony w czasie nowiu. Notuj zachodzące zmiany, miej świadomość samospełniających się przepowiedni i nie programuj się. Zwracaj uwagę na fazy księżyca i poruszaj się z falą przypływów i odpływów.

                                  

Przeczytaj także:

Pokochaj swoje piersi

Jak złagodzić objawy menopauzy

 

Opracowanie na podstawie:

Asztangajoga bez tajemnic. Matthew Sweeney. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl