
Fasolka adzuki wygląda jak mała czerwona fasola. Jest bardzo cennym pokarmem korzystnie wpływającym na nerki. Świetnie smakuje w potrawie z dodatkiem imbiru. Podana z ryżem basmati będzie doskonałym pomysłem na obiad.
Fasolka adzuki ma właściwości schładzające, jest też sucha – potrzebuje więc moczenia, długiego gotowania i rozgrzewających przypraw poprawiających trawienie. Świetnie nadaje się do tego imbir i sos sojowy tamari. Dla poprawy smaku można dodać cebulę i czosnek.
Czas przygotowania: w szybkowarze około 45 minut plus namoczenie fasoli na noc
bez szybkowaru 3 godziny plus namoczenie na noc
łagodnie + wata, – kapha, – pitta
Z podanej ilości składników przygotujesz 5-6 porcji potrawy.
Składniki:
1 szklanka suchej fasolki adzuki
6 szklanek wody
1/8 łyżeczki asafetydy
1 łyżeczka startego świeżego korzenia imbiru
1 łyżka sosu sojowego tamari
1/2 drobno posiekanej cebuli średniej wielkości (według uznania, dla pitta można pominąć)
1–2 ząbki świeżego, rozgniecionego czosnku (według uznania, dla pitta trzeba pominąć)
1 łyżka oleju słonecznikowego lub oleju sezamowego (według uznania, dla kapha można pominąć)
Przygotowanie:
Namocz fasolkę na noc. Gdy napęcznieje, odlej wodę, włóż ją do szybkowaru
wraz z asafetydą, zalej wodą. Gotuj pod ciśnieniem (około 7 kg) na średnim ogniu przez 25 minut do czasu, gdy fasolka zmięknie.
Jeśli nie masz szybkowaru, namocz fasolkę na noc, zmieniaj wodę kilka razy, by zredukować jej działanie wiatropędne. Po odlaniu wody włóż fasolkę do dużego garnka z asafetydą i zalej wodą. Zagotuj na dużym ogniu, następnie zmniejsz do średniego ognia. Gotuj przez 2–3 godziny, tak aby zmiękła.
Na dużej i ciężkiej patelni rozgrzej olej wraz czosnkiem, cebulą i imbirem. Dodaj ugotowaną fasolkę, smaż przez kolejne 10–15 minut. Dodaj sosu sojowego tamari w ostatnich minutach gotowania tuż przed podaniem. Jeśli nie dodajesz oleju, cebuli i czosnku, rozgrzej 3 łyżki wody na patelni, dodaj imbiru i gotuj przez 3 minuty, następnie mieszając, wsyp fasolę i duś całość przez 10–15 minut. Dodaj sosu tamari pod koniec gotowania.
Podawaj z ryżem basmati lub duszonymi, zielonymi warzywami. Smacznego!
Opracowanie na podstawie:
Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.